Zaterdag 10 oktober
Sint-Joriskerk
Hof 1 route

Rien Donkersloot
Programma:
Koororgel
1. Aria variata alla maniera italiana, BWV 989
2. Preludium in e moll, BWV 533
Naber-orgel
3. Preludium in e moll, BWV 548/1
4. Uit: Schübler Choräle, Sechs Chorale von verschiedener Art
BWV 647: Wer nur den lieben Gott lässt walten
BWV 645: Wachet auf, ruft uns die Stimme
BWV 649: Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ
BWV 648: Meine Seele erhebt den Herren
BWV 650: Kommst du nun, Jesu, vom Himmel herunter
BWV 646: Wo soll ich fliehen hin
5. Fuga in e moll, BWV 548/2
Rien Donkersloot studeerde orgel en kerkmuziek aan het Rotterdams Conservatorium bij Bas de Vroome en Ben van Oosten en studeerde hiervoor summa cum laude af.
Daarnaast studeerde hij aan de Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort bij Frans Haagen. Deze studie rondde hij in 2011 cum laude af.
Hij won diverse prijzen op beiaard- en orgel(improvisatie)concoursen in binnen- en buitenland. Rien was van 2012 tot 2026 organist van de St.-Joriskerk in Amersfoort. Sinds maart 2026 is hij organist van de Groote Kerk in Maassluis waar hij het fameuze Garrels-orgel bespeelt.
Als beiaardier is hij actief als stadsbeiaardier van Brielle, Haarlem, Goes en Ridderkerk.
Verder heeft hij een uitgebreide concertpraktijk op orgel en beiaard met speciale interesse en aandacht voor improvisatie. Momenteel is hij bezig met de integrale uitvoering van de orgelwerken van Dieterich Buxtehude.
Voor meer info zie: www.riendonkersloot.nl

Soli Amersfoort olv. Paul Valk
S. Bach
- Magnificat, deel 1
- O Gott, du frommer Gott
- Bist du bei mir
- Wachet auf
- Bourree, arr. Ward Swingle
- Air uit orkestsuite 3
- Dona nobis pacem uit Hohe Messe
SoliAmersfoort
Repertoire
Ons koor heeft een breed repertoire. We hebben in de loop der jaren met veel verschillende componisten en hun muziek kennis gemaakt. Naast de bekende en ‘traditionele’ klassieke koorwerken van componisten als Bach, Mozart, Haydn, Händel en de bekende Requiems, maken we ook regelmatig een uitstapje naar wat lichtere muziek (Carmina Burana, MisaTango) en werk van eigentijdse componisten als Karl Jenkins, Arvo Pärt of John Rutter.

Dennis van der Wijk
Programma:
- Psalm 23 – Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)
- Prelude en Fuga in d BWV 539 – Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Air op de g snaar – Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- deel III uit 4e symphonie – Charles-Marie Widor (1844-1937)
- Toccata, trio en Fuga Psalm 150 – Adriaan C. Schuurman (1904-1998)
Van alle Psalmen raakt psalm 23 bij de meeste mensen een gevoelige snaar. Niet voor niets wordt deze psalm vaak gezongen tijdens begrafenisdiensten, in welke uitvoering dan ook. Tijdens dit concert klinkt de versie van de oude meester Jan Pieterszoon Sweelinck, een ‘muzikale overgrootvader’ van Johann Sebastian Bach.
Aan de fuga in d ligt het 2e deel van Bachs sonate voor viool solo BWV 1001 ten grondslag. Het is onduidelijk van wie het arrangement is, duidelijk is wel dat deze fuga voortreffelijk klinkt op orgel. De bekende Air op de g-snaar is een bewerking van het 2e deel uit de 3e orkestsuite van Bach. De melodie werd aanvankelijk alleen op de G-snaar van de viool gespeeld, vandaar de naam…
Van één van de grote bewonderaars van Bach – Charles-Marie Widor – klinkt er uit de 4e symphonie een deel waarbij je de strijkers van het orgel hoort. Sommige orgels hebben namelijk naast trompetten en fluiten ook strijkers. Het concert wordt afgesloten met wederom een psalm, ditmaal psalm 150. In deze psalm komen diverse instrumenten in voor, waaronder ook snaarinstrumenten. De bewerking is van Adriaan Schuurman, hij was van 1942-1950 organist van de Joriskerk.

Vespucci Kwartet
Lisanne Soeterbroek – viool
Marieke Kosters – viool
Stephanie Steiner – altviool
Douw Fonda – cello
Programma:
| Alfred Schnittke | uit String Quartet no.3 |
| I. Andante | |
| Ludwig van Beethoven | Grosse Fuge, op.133 (selectie) |
| Wijnand van Klaveren | Preludium & Fuga (2026) |
| Franz Schubert | uit String Quartet no.15 D. 887 |
| III. Scherzo – Allegro Vivace | |
| Peteris Vask | uit String Quartet no.4 |
| I. Elegy |
“Bach, een stapje verder” met het Vespucci Kwartet
Voor componisten als Schnittke, Beethoven, Wijnand van Klaveren, Schubert en Peteris Vasks was en is Bach een grote inspiratiebron. Iedere componist reageert op Bach op een andere manier: een letterlijk citaat, inspiratie door de fuga-vorm, eenzelfde tijdloosheid of een gedeelde focus op spiritualiteit: Bach vind je overal.

Regionaal Concertorkest Wilskracht o.l.v. Inge Lage Venterink
Het regionaal concertorkest Wilskracht heeft zich voor de tweede keer ondergedompeld in de wereld van Bach. Het orkest is trots om deel te nemen aan de Bachdag 2026. Het RCOW brengt een verrassend programma met bewerkingen van Bachs meesterwerken speciaal voor blaasorkest.
Het orkest laat horen hoe tijdloos en veelzijdig de muziek van Johann Sebastian Bach is. Van de rijke, warme klankkleuren van Wachet auf, ruft uns die Stimme tot de fugatische pracht van Jesu, Joy of Man’s Desiring: zijn muziek blijft generaties inspireren.
Ook A Farewell to Arms staat op het programma. Deze compositie uit 2012 van Harrie Janssen, speciaal geschreven voor harmonieorkest, is geïnspireerd op de meesterwerken van Bach. Het resultaat is een spannend en tegelijkertijd sprankelend werk waarin alle orkestsecties de kans krijgen te schitteren.
Daarnaast klinkt de Chaconne in e-klein van Dieterich Buxtehude. Deze Deense barokcomponist geldt als een van de belangrijkste inspiratiebronnen van Johann Sebastian Bach. Met dit werk wordt de muzikale lijn hoorbaar die van Buxtehude naar Bach loopt en die de barokmuziek haar blijvende kracht en schoonheid geeft.
Laat u meevoeren door de grandeur van Bach in een eigentijdse harmonieorkestbezetting en beleef een inspirerend concert tijdens de Bachdag Amersfoort. Het RCOW o.l.v. Inge Lage Venterink heet u van harte welkom!
Wibren Jonkers | Naber-orgel
Programma:
Concerto in a (BWV 593)
- Allegro
- Adagio
- Allegro
Aus tiefer Not schrei ich zu dir (BWV 38/1)
Arr. Franz Liszt (1811-1886)
Ciacona in d (BWV 1178)
Adagio uit Vioolsonate IV (BWV 1017)
Arr. Franz Liszt
Fantasia & Fuga in g (BWV 542)
Een orgel heeft, strikt genomen, met snaren weinig van doen. Pijpen, kleppen en wind, dat is meer ons vocabulaire. En toch draait dit programma op allerlei manieren wel degelijk om snaren.
We openen met het Concerto in a (BWV 593), Bachs bewerking van Vivaldi’s dubbelvioolconcert uit L’estro armonico. In Weimar kreeg de jonge Bach de nieuwste Italiaanse concerten onder ogen via zijn werkgever. Hij vond de muziek zo geslaagd dat hij er orgeltranscripties van maakte: alle orkest- en solopartijen persen zich in tien vingers en twee voeten, en verliezen daarbij verrassend weinig van hun elan.
Verder twee Bacharrangementen van Liszt. Aus tiefer Not schrei ich zu dir is een bewerking van het openingskoor van Bachs gelijknamige cantate op Psalm 130: “uit de diepte roep ik tot U”. In het Adagio uit Vioolsonate IV wordt een vioolpartij daadwerkelijk snaar voor snaar naar het orgel vertaald, boven een basso continuo die nooit haast lijkt te hebben.
Bijzonder is de Ciacona in d (BWV 1178): tot vorig jaar bestond dit stuk officieel niet, althans niet als Bachwerk. Pas in november 2025 (h)erkende het Bach-Archiv Leipzig deze Ciacona als ‘’vroege Bach’’, na decennialang speurwerk – het stuk stond lange tijd anoniem te boek en werd later abusievelijk aan een onbekende tijdgenoot toegeschreven. De kwestie is tot op de dag van vandaag voer voor discussie in orgelland, oordeelt u vanmiddag vooral zelf.
We sluiten af met de overdonderende Fantasia & Fuga in g. In de Fantasia worden alle registers opengetrokken, van opeenstapelingen van chromatiek tot allerlei verrassende harmonische wendingen. De virtuoze fuga is een heus eerbetoon aan Nederland: het thema is ontleend aan een vrolijk Nederlands liedje, ‘Ik ben gegroet van’, uit de verzameling Oude en Nieuwe Hollantse Boeren Lieties. Als dat nog geen gevoelige snaar raakt…
Wibren Jonkers (1999) is een breed georiënteerd musicus. Gedreven door zijn missie om de rijkdom van klassieke muziek te delen – met ingewijden én met hen die haar nog moeten ontdekken – zoekt hij voortdurend naar wegen om de kracht en tijdloze schoonheid van deze muziek over te dragen, zowel in concertante als in liturgische contexten. Het orgel speelt hierin een centrale rol: dit eeuwenoude instrument is nog altijd springlevend en verdient het om in al zijn veelkleurigheid steeds opnieuw te worden ontdekt.
Wibren studeerde hoofdvak orgel aan het Conservatorium van Amsterdam bij Pieter van Dijk en Matthias Havinga. Om zich als klavierspeler verder te ontwikkelen, ontving hij tevens lessen basso continuo bij Miklós Spányi, klavecimbel en klavichord bij Menno van Delft, en piano bij Jaap Kooi. Aan het Rotterdams Conservatorium (Codarts) studeerde Wibren kerkmuziek en kreeg hij improvisatielessen van Hayo Boerema. Masterclasses volgde hij bij onder anderen Michel Bouvard, Ben van Oosten, Louis Robilliard en Thomas Trotter.
Naast zijn muzikale activiteiten studeert Wibren theologie aan de Theologische Universiteit Apeldoorn, waar hij onderzoek doet naar de wisselwerking tussen muziek en geloofsbeleving en de wijze waarop theologische inzichten de plaats en functie van muziek binnen de liturgie bepalen.
Als kerkmusicus is Wibren verbonden aan de Fonteinkerk te Amersfoort. Daarnaast is hij cantor van de Protestantse Gemeente Zeewolde en vesperorganist van de Oude Kerk in Amsterdam en de Domkerk te Utrecht. Hij geeft orgel- en pianoles, treedt veelvuldig op als continuospeler en begeleidt koren en solisten, onder meer als vaste organist van het Kampen Boys Choir. Zijn spel werd bekroond met diverse prijzen, waaronder eerste prijzen op het Duyschot Orgelconcours Amsterdam (2022) en de International Martini Organ Competition Groningen (2024).
Wibren Jonkers | Naber-orgel
Programma:
Concerto in a (BWV 593)
- Allegro
- Adagio
- Allegro
Aus tiefer Not schrei ich zu dir (BWV 38/1)
Arr. Franz Liszt (1811-1886)
Ciacona in d (BWV 1178)
Adagio uit Vioolsonate IV (BWV 1017)
Arr. Franz Liszt
Fantasia & Fuga in g (BWV 542)
Een orgel heeft, strikt genomen, met snaren weinig van doen. Pijpen, kleppen en wind, dat is meer ons vocabulaire. En toch draait dit programma op allerlei manieren wel degelijk om snaren.
We openen met het Concerto in a (BWV 593), Bachs bewerking van Vivaldi’s dubbelvioolconcert uit L’estro armonico. In Weimar kreeg de jonge Bach de nieuwste Italiaanse concerten onder ogen via zijn werkgever. Hij vond de muziek zo geslaagd dat hij er orgeltranscripties van maakte: alle orkest- en solopartijen persen zich in tien vingers en twee voeten, en verliezen daarbij verrassend weinig van hun elan.
Verder twee Bacharrangementen van Liszt. Aus tiefer Not schrei ich zu dir is een bewerking van het openingskoor van Bachs gelijknamige cantate op Psalm 130: “uit de diepte roep ik tot U”. In het Adagio uit Vioolsonate IV wordt een vioolpartij daadwerkelijk snaar voor snaar naar het orgel vertaald, boven een basso continuo die nooit haast lijkt te hebben.
Bijzonder is de Ciacona in d (BWV 1178): tot vorig jaar bestond dit stuk officieel niet, althans niet als Bachwerk. Pas in november 2025 (h)erkende het Bach-Archiv Leipzig deze Ciacona als ‘’vroege Bach’’, na decennialang speurwerk – het stuk stond lange tijd anoniem te boek en werd later abusievelijk aan een onbekende tijdgenoot toegeschreven. De kwestie is tot op de dag van vandaag voer voor discussie in orgelland, oordeelt u vanmiddag vooral zelf.
We sluiten af met de overdonderende Fantasia & Fuga in g. In de Fantasia worden alle registers opengetrokken, van opeenstapelingen van chromatiek tot allerlei verrassende harmonische wendingen. De virtuoze fuga is een heus eerbetoon aan Nederland: het thema is ontleend aan een vrolijk Nederlands liedje, ‘Ik ben gegroet van’, uit de verzameling Oude en Nieuwe Hollantse Boeren Lieties. Als dat nog geen gevoelige snaar raakt…
Wibren Jonkers (1999) is een breed georiënteerd musicus. Gedreven door zijn missie om de rijkdom van klassieke muziek te delen – met ingewijden én met hen die haar nog moeten ontdekken – zoekt hij voortdurend naar wegen om de kracht en tijdloze schoonheid van deze muziek over te dragen, zowel in concertante als in liturgische contexten. Het orgel speelt hierin een centrale rol: dit eeuwenoude instrument is nog altijd springlevend en verdient het om in al zijn veelkleurigheid steeds opnieuw te worden ontdekt.
Wibren studeerde hoofdvak orgel aan het Conservatorium van Amsterdam bij Pieter van Dijk en Matthias Havinga. Om zich als klavierspeler verder te ontwikkelen, ontving hij tevens lessen basso continuo bij Miklós Spányi, klavecimbel en klavichord bij Menno van Delft, en piano bij Jaap Kooi. Aan het Rotterdams Conservatorium (Codarts) studeerde Wibren kerkmuziek en kreeg hij improvisatielessen van Hayo Boerema. Masterclasses volgde hij bij onder anderen Michel Bouvard, Ben van Oosten, Louis Robilliard en Thomas Trotter.
Naast zijn muzikale activiteiten studeert Wibren theologie aan de Theologische Universiteit Apeldoorn, waar hij onderzoek doet naar de wisselwerking tussen muziek en geloofsbeleving en de wijze waarop theologische inzichten de plaats en functie van muziek binnen de liturgie bepalen.
Als kerkmusicus is Wibren verbonden aan de Fonteinkerk te Amersfoort. Daarnaast is hij cantor van de Protestantse Gemeente Zeewolde en vesperorganist van de Oude Kerk in Amsterdam en de Domkerk te Utrecht. Hij geeft orgel- en pianoles, treedt veelvuldig op als continuospeler en begeleidt koren en solisten, onder meer als vaste organist van het Kampen Boys Choir. Zijn spel werd bekroond met diverse prijzen, waaronder eerste prijzen op het Duyschot Orgelconcours Amsterdam (2022) en de International Martini Organ Competition Groningen (2024).

Slotconcert Bachdag Amersfoort 10 oktober 2026
Het slotconcert is een bijzonder onderdeel van de Bachdag Amersfoort en een muzikale samenwerking van formaat. Na succesvolle edities in 2022 en 2024 staat ook op 10 oktober een verrassend en veelzijdig programma centraal, met het Joriskamerkoor, het Amersfoorts Jeugdorkest (AJO) en een flamenco-ensemble onder leiding van musicus Thijs Borsten.
Het Joriskamerkoor brengt muziek van Bach onder leiding van dirigent Wouter Verhage. Het AJO, een van de meest toonaangevende jeugdorkesten van Europa, speelt onder leiding van Rolf Buijs muziek uit het begin van de 20e eeuw, waarin de invloed van Bach duidelijk hoorbaar is.
Thijs Borsten brengt met zijn flamenco-ensemble een bijzondere verbinding tussen Bach en de flamenco. Improvisatie, variatie en vaste muzikale structuren vormen daarin een verrassend gemeenschappelijk uitgangspunt. Borsten schreef speciaal voor dit concert nieuwe muziek.
Het slotconcert eindigt met een bijzonder arrangement van Erbarme dich, een van de bekendste en meest aangrijpende passages uit Bachs Matthäus-Passion.
Beleef het slotconcert op 10 oktober in de Sint-Joriskerk.

Oud-katholieke kerk ‘St. Joris op ’t Zand’
’t Zand 13 route
Programma
Lisanne Soeterbroek – viool solo
| J.S. Bach | uit Partita no.1 in B minor, BWV 1002 |
| I. Allemanda | |
| I. Strawinsky | Elegy |
| J.S. Bach | uit Partita no.1 in B minor, BWV 1002 |
| III. Courante | |
| IV. Double: Presto | |
| V. Sarabande | |
| VI. Double | |
| E. Ysaye | uit Solosonate no.1 in G minor, op.27 no.1 |
| II. Fugato: molto moderato | |
| J.S. Bach | uit Partita no.1 in B minor, BWV 1002 |
| VII. Tempo di Bourrée | |
| VIII. Double | |
| Rachmaninoff | Prelude in G minor, op.23 (arr. Ernst Schliephake) |
Bach, omgeven door fans
Bach schreef de Partita no. 1 in b-klein (BWV 1002) in 1720, voor een viool zonder begeleiding. Het stuk telt in totaal acht delen. Het zijn 4 traditionele dansen die direct worden gevolgd door een vlotter variatie-deel, genaamd ‘Double’.
De delen van Bach worden afgewisseld door composities van zijn fans. Componisten Rachmaninoff, Ysaye en Strawinsky waren erg geïnspireerd door Bach en in het bijzonder door zijn werken voor vioolsolo.

Anoek Brokaar – viool en Charlie Bo Meijering – piano
Programma:
Anoek Brokaar en Charlie Bo Meijering spelen een verassend programma, waarin Bach en improvisatie naadloos in elkaar overgaan: een avontuur voor zowel de luisteraars als de musici!
Charlie Bo Meijering is een veelzijdig pianist en beeldend kunstenaar. Hij studeerde piano en beiaard in Utrecht en hij treedt op door heel Nederland en staat met regelmaat op de grote podia van Nederland.
Anoek Brokaar studeerde viool in Den Haag en Namen en heeft zich ontwikkeld tot veelzijdige violiste. Momenteel toert zij door heel Nederland met het programma Onder Einaudi’s Vleugels.

Trio Ventuno: Ellen Zijm – accordeon, Marijke Schröer – saxofoon en Peter Leerdam – contrabas
Programma
| J.S. Bach | Badinerie (BWV 1067) |
| D. Shostakovich | Prelude XVI (op. 34) |
| Prelude X (op. 34) | |
| Prelude XIV (op. 34) | |
| Prelude XXI (op. 34) | |
| J.S. Bach | Canon a 2 candrizans (BWV 1079) |
| Canon a 2 Violini in unisono (BWV 1079) | |
| M. Moessorgski | Songs and Dances of Death – Serenade |
| J.S. Bach | Fuga canonica in Epidiapente (BWV 1079) |
| M. Moessorgski | Delen uit ‘Schilderijententoonstelling’ |
Trio Ventuno bestaat uit Marijke Schröer (saxofoons), Peter Leerdam (contrabas) en Ellen Zijm (accordeon) en is ontstaan vanuit een gezamenlijke liefde voor het begeleiden van grote koorwerken in kleine ensemble-bezettingen. Als kamermuziek trio kregen zij bekendheid door hun vertolking van de Schilderijententoonstelling van Moessorgski en de Canons uit Das Musikalische Opfer van Bach. Vandaag brengen zij enkele van deze canons en delen uit de Schilderijententoonstelling en vullen zij hun programma aan met eigen arrangementen van prachtige en bijzondere Preludes van Shostakovich en de mooie donkere Serenade uit Moessorgski’s Songs and Dances of Death.

Accordeonvereniging Amersfoort olv. Herman van Valkengoed
J.S Bach
- Adagio
- Erbarme Dich
- Arioso
- Tango Invention
- Jesus
- Bist du bei mir
- Wir eilen
Accordeon Vereniging Amersfoort
Accordeon Vereniging Amersfoort (A.V.A.) is al sinds 1953 een vertrouwd onderdeel van het Amersfoortse muziekleven. De vereniging bestaat uit een A-orkest voor gevorderde spelers en een B-orkest en biedt daarmee ruimte aan accordeonisten van verschillende niveaus en leeftijden. Sinds 2026 staat de muzikale leiding in handen van Leo van Lierop, accordeonist en dirigent met een brede ervaring in klassieke, moderne én barokmuziek.
A.V.A. is een trouwe deelnemer aan de Bachdag en laat horen hoe veelzijdig het accordeon kan zijn – óók in de muziek van Johann Sebastian Bach en componisten die zich door hem lieten inspireren.

Francien Post – dwarsfluit, Anoek Brokaar – viool, Sander Westphal – cello, Annemieke Boot – piano
Programma:
Triosonate BWV 1079 Nr 8 uit das Musikalisches Opfer
Canon Perpetuus BWV 1079 Nr 9 uit das Musikalisches Opfer
Sonatina uit Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit BWV 106
De triosonate uit het Musikalisches Opfer van Bach is meteen het meest toegankelijke werk uit dit meesterwerk. Bach schreef het in 1747 naar aanleiding van zijn bezoek aan koning Frederik II van Pruisen. Deze vorst was zelf een fanatiek fluitspeler en gaf Bach een nogal complex thema op om op te improviseren. Bach was niet zo tevreden met zijn improvisatie en besloot een reeks stukken op het Thema Regium (het koninklijke thema) te componeren. De kans is groot dat het Musikalisches Opfer nooit geklonken heeft aan het hof, want het was totaal niet naar de smaak van de koning. Die had les van Quantz en ook Bachs zoon C. Ph. E. werkte aan het hof, die veel “moderner” componeerden: de galante en empfindsamer Stil, waarin de menselijke emotie centraal stond. Om hem te plezieren heeft Bach juist deze triosonate met fluit in een wat galantere stijl geschreven dan de andere strengere delen, voornamelijk canons.
Canon Perpetuus, ook uit het Musikalisches Opfer:
Na 2 maten imiteert de viool de tegengestelde beweging van de fluit, die het koninklijke thema rijkelijk versierd in vrije vorm speelt.
Daarna worden de rollen omgekeerd. Aan het eind neemt de continuo het thema over.
Sonatina klinkt als een meerdelig werk, maar in dit geval is het een korte instrumentale intro van de Cantate “Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit”. Ook wel Actus Tragicus genoemd, een vroeg werk (BWV 107) en begrafeniscantate, waarschijnlijk geschreven voor een oom van Bach.
Deze Sonatina zet direct een intieme, rouwende en troostende sfeer neer en is een muzikale weergave van de overgang van het aardse leven naar de hemel, zonder een grafstemming neer te willen zetten! Het is juist een van de allermooiste ingetogen intieme muziekstukken van Bach. Zeg maar “een gevoelige snaar”…

Francien Post – dwarsfluit, Anoek Brokaar – viool, Sander Westphal – cello, Annemieke Boot – piano
Programma:
Triosonate BWV 1079 Nr 8 uit das Musikalisches Opfer
Canon Perpetuus BWV 1079 Nr 9 uit das Musikalisches Opfer
Sonatina uit Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit BWV 106
De triosonate uit het Musikalisches Opfer van Bach is meteen het meest toegankelijke werk uit dit meesterwerk. Bach schreef het in 1747 naar aanleiding van zijn bezoek aan koning Frederik II van Pruisen. Deze vorst was zelf een fanatiek fluitspeler en gaf Bach een nogal complex thema op om op te improviseren. Bach was niet zo tevreden met zijn improvisatie en besloot een reeks stukken op het Thema Regium (het koninklijke thema) te componeren. De kans is groot dat het Musikalisches Opfer nooit geklonken heeft aan het hof, want het was totaal niet naar de smaak van de koning. Die had les van Quantz en ook Bachs zoon C. Ph. E. werkte aan het hof, die veel “moderner” componeerden: de galante en empfindsamer Stil, waarin de menselijke emotie centraal stond. Om hem te plezieren heeft Bach juist deze triosonate met fluit in een wat galantere stijl geschreven dan de andere strengere delen, voornamelijk canons.
Canon Perpetuus, ook uit het Musikalisches Opfer:
Na 2 maten imiteert de viool de tegengestelde beweging van de fluit, die het koninklijke thema rijkelijk versierd in vrije vorm speelt.
Daarna worden de rollen omgekeerd. Aan het eind neemt de continuo het thema over.
Sonatina klinkt als een meerdelig werk, maar in dit geval is het een korte instrumentale intro van de Cantate “Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit”. Ook wel Actus Tragicus genoemd, een vroeg werk (BWV 107) en begrafeniscantate, waarschijnlijk geschreven voor een oom van Bach.
Deze Sonatina zet direct een intieme, rouwende en troostende sfeer neer en is een muzikale weergave van de overgang van het aardse leven naar de hemel, zonder een grafstemming neer te willen zetten! Het is juist een van de allermooiste ingetogen intieme muziekstukken van Bach. Zeg maar “een gevoelige snaar”…

Gerard Spronk
Programma:
Heinrich Ignaz Franz Biber (1644-1704)
Passacaglia in g klein voor viool solo – Rosenkranz sonate nr. 16
Vier noten, daar begint dit recital mee. Een repeterende baslijn waarop de melodie eindeloos kan variëren en op virtuoze wijze een meanderende muzikale lijn vormt.
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Partita nr. 3 in E groot voor viool solo, BWV 1006
- Preludio
- Loure
- Gavotte en Rondeau
- Menuet I
- Menuet II
- Bourrée
- Gigue
Als we denken aan viool solo, dan denken we aan Bach. Om de grootmeester kunnen we niet heen. Muziek die nooit oud wordt.
Frank Spronk (*1953)
Gratitude voor viool solo (2008)
De verassing op het programma. Het meest persoonlijke werk, door mijn vader geschreven voor mij. Meditatief, maar ook speels in het middengedeelte. De klanken doen denken aan Indiase muziek. Als op een gegeven moment alleen nog de grondtoon hoorbaar is, dan is dit concert ten einde.

Sint Franciscus Xaveriuskerk
Het Zand 29 route

Toonkunst | koor en Sjosjanim | orkest
Toonkunst Amersfoort en Symfonieorkest Sjosjanim slaan de handen ineen op de Bachdag 2026. We hebben dan ook dezelfde dirigent Gerben Budding. Gezamenlijk en apart van elkaar spelen en zingen wij een uitdagend programma voor u.
Deel 1:
Sjosjanim speelt delen van de Symphony 101 van Joseph Haydn.
Deel 2:
Toonkunst Amersfoort en Sjosjanim voeren gezamenlijk de koorwerken van de Bach-cantates BWV 5 en BWV 48 uit. Deze twee cantates zijn speciaal geschreven voor de 19e zondag na Trinitatis (Pinksteren); dat is dit jaar zondag 11 oktober.
Deel 3:
Toonkunst Amersfoort zingt nader te bepalen delen uit het Weihnachtsoratorium van
J.S Bach. Een opmaat naar haar reguliere concert op 11 december 2026, waar de delen 1,3,5 en 6 van het Weihnachtsoratorium worden uitgevoerd.

Het Rosko Kwartet is een jong en enthousiast strijkkwartet bestaande uit Merlijn Bakker (viool), Bente Torstensson (viool), Jonathan Speiser (altviool) en Eloise Visser (cello). Dit voorjaar studeerden zij allemaal af van hun bachelor aan het Conservatorium van Utrecht.
Wat het kwartet bijzonder maakt, is niet alleen hun muzikale klik, maar ook hun sterke vriendschap. Deze hechte band stelt hen in staat vrij te communiceren, zowel muzikaal als persoonlijk, wat hun samenspel rijker en dynamischer maakt.
Sinds oktober 2025 maken zij deel uit van de Nederlandse Strijkkwartet Academie, waar zij onder andere lessen hebben gevolgd van Pierre Colombet, Simone Gramaglia, Shunske Sato en verschillende leden van het Danel Quartet. Deze inspirerende begeleiding helpt hen hun klank, interpretatie en samenspel naar een hoger niveau te brengen.
Als kwartet treden ze regelmatig op, onder andere in TivoliVredenburg, op Countdown 033 in Amersfoort, en bij diverse festivals en concertseries. Zij spelen altijd met veel energie en passie met het doel iedereen in het publiek mee te nemen in de muziek.

Het Rosko Kwartet is een jong en enthousiast strijkkwartet bestaande uit Merlijn Bakker (viool), Bente Torstensson (viool), Jonathan Speiser (altviool) en Eloise Visser (cello). Dit voorjaar studeerden zij allemaal af van hun bachelor aan het Conservatorium van Utrecht.
Wat het kwartet bijzonder maakt, is niet alleen hun muzikale klik, maar ook hun sterke vriendschap. Deze hechte band stelt hen in staat vrij te communiceren, zowel muzikaal als persoonlijk, wat hun samenspel rijker en dynamischer maakt.
Sinds oktober 2025 maken zij deel uit van de Nederlandse Strijkkwartet Academie, waar zij onder andere lessen hebben gevolgd van Pierre Colombet, Simone Gramaglia, Shunske Sato en verschillende leden van het Danel Quartet. Deze inspirerende begeleiding helpt hen hun klank, interpretatie en samenspel naar een hoger niveau te brengen.
Als kwartet treden ze regelmatig op, onder andere in TivoliVredenburg, op Countdown 033 in Amersfoort, en bij diverse festivals en concertseries. Zij spelen altijd met veel energie en passie met het doel iedereen in het publiek mee te nemen in de muziek.

Gerard Spronk
Programma:
Heinrich Ignaz Franz Biber (1644-1704)
Passacaglia in g klein voor viool solo – Rosenkranz sonate nr. 16
Vier noten, daar begint dit recital mee. Een repeterende baslijn waarop de melodie eindeloos kan variëren en op virtuoze wijze een meanderende muzikale lijn vormt.
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Partita nr. 3 in E groot voor viool solo, BWV 1006
- Preludio
- Loure
- Gavotte en Rondeau
- Menuet I
- Menuet II
- Bourrée
- Gigue
Als we denken aan viool solo, dan denken we aan Bach. Om de grootmeester kunnen we niet heen. Muziek die nooit oud wordt.
Frank Spronk (*1953)
Gratitude voor viool solo (2008)
De verassing op het programma. Het meest persoonlijke werk, door mijn vader geschreven voor mij. Meditatief, maar ook speels in het middengedeelte. De klanken doen denken aan Indiase muziek. Als op een gegeven moment alleen nog de grondtoon hoorbaar is, dan is dit concert ten einde.

Appeltaartconcert, door leden van het Nedpho. Met heerlijke apple-crumble taart toe!
Bij dit programma staat het 5de Brandenburgse concert centraal. Eline van
Esch en Gerard Spronk zijn hier de solisten.
Programma
Alfred Schnittke Suite in old style 12’ (een keuze uit de delen)
J.S. Bach Brandenburgs concert 5 21’
Vivaldi Sinfonia RV 146 7’
J.S. Bach Arioso 4’
J.S. Bach Badinerie 3’ (toegift)
In dit Appeltaartconcert ontmoeten barok en twintigste eeuw elkaar. Een van de hoogtepunten is Bachs Vijfde Brandenburgse concert, waarin fluit, viool en klavecimbel een virtuoze hoofdrol krijgen.
Daarnaast klinkt de sprankelende Sinfonia RV 146 van Vivaldi, naast twee geliefde Bach-klassiekers: het verstilde Arioso en de razendsnelle Badinerie. Alfred Schnittke kijkt in zijn Suite in old style met een lichte knipoog terug naar de muziek van vroeger.
Stichting Appeltaartconcerten brengt klassieke muziek naar mensen voor wie de concertzaal letterlijk of figuurlijk een hoge drempel heeft. De appeltaart staat symbool voor de warme, ontspannen en veilige sfeer van onze concerten.
Met ons motto ‘klassiek voor iedereen’ veranderen we jaarlijks zo’n 200 maal wijktheaters, buurthuizen, kerken en verpleeghuizen in concertzalen. Vele Appelvrienden, fondsen en samenzweringspartners maken de Appeltaartconcerten mogelijk. meer info: www.appeltaartconcerten.nl
www.appeltaartconcerten.nl/vriend-worden


Combattimento Play-in
J.S. Bach – Missa brevis in G-groot, BWV 236
G.F. Händel – Ouverture uit Alexander’s Feast, HWV 75
Speciaal voor de Bachdag Amersfoort organiseert barokensemble Combattimento zijn vijfde meespeeldag. Gevorderde amateurmusici, muziekschoolleerlingen en conservatoriumstudenten werken gedurende de dag samen met de professionele musici en zangsolisten van Combattimento aan muziek van Bach en Händel.
Centraal staat Bachs Missa brevis in G-groot, BWV 236, een van zijn vier zogenoemde ‘kleine missen’. Daarnaast klinkt de feestelijke ouverture uit Händels Alexander’s Feast. Tijdens de repetities is niet alleen aandacht voor de noten, maar ook voor de barokke uitvoeringspraktijk en de manier waarop die op moderne instrumenten kan worden toegepast.
Na een intensieve gezamenlijke repetitiedag komt alles om 16.30 uur in de Sint Franciscus Xaveriuskerk samen in deze uitvoering. Voorafgaand geeft Combattimento zelf een kort flitsoptreden.
Meespeeldag zaterdag 10 oktober 2026! – Combattimento
Combattimento speelt muziek uit de barokperiode. Bekende en onbekende werken uit de 17e- en 18e-eeuwse barokmuziek vormen de kern van ons repertoire en dan vooral de stijlen waarin fantasie en beweging een grote rol spelen. De leden van Combattimento, ieder met solistische kwaliteiten, dragen een schat aan opgebouwde kennis en ervaring met zich mee en willen het publiek hier deelgenoot van maken. Samen vormen we een hecht ensemble dat jaren heeft gewerkt en blijft werken aan een geheel eigen klank en speelwijze: energiek, vurig, stijlbewust.
Het ensemble komt graag dicht bij u en wil klassieke muziek levendig en boeiend voor u maken. U komt ons daarom veel tegen op kleinere podia, zoals mooie kerkjes, intieme concertzaaltjes of een oud slot. Daar zit u letterlijk dicht bij ons en beleeft u de muzikale ervaring nog intenser. Onderhoudende en informatieve toelichtingen tijdens het concert geven u een kijkje in de achtergrond van deze muziek.

Sint Aegtenkapel
’t Zand 37 route

Programma Ernst Munneke, piano en Melissa Ussery, viool
| Clara Schumann (1819-1896) | Prelude in d – Maestoso (1895) |
| J.S. Bach (1685-1750) | uit: Partita voor viool in d, BWV 1004 (1720) |
| (arr. R. Schumann) | Allemande |
| Clara Schumann (1819-1896) | – Romanze op 22 nr. 2 – Allegretto (1853) |
| – uit: “Drei Fugen über Themen von J.S. Bach” (1845) | |
| . 3: Fuga a 4 voci in g | |
| Robert Schumann (1810-1856) | – uit: 6 Studien für den Pedal-Flügel, op. 56 (1845) |
| Nr. 2: Mit innigem Ausdruck | |
| Robert Schumann (1810-1856) | – Uit: Album für die Jugend op. 68 (1848) |
| Figurirter Choral | |
| – Uit: 4 Fugen op 72 (1845) | |
| Nr. 4 in F-groot: Im mäßigen Tempo | |
| J.S. Bach (1685-1750) | – Uit: Sonate voor viool in C, BWV 1005 (1720) |
| (arr. R. Schumann) | Largo |
| Robert Schumann (1810-1856) | – Sonate Nr. 1 in a, op 105 (1851) |
| I. Mit leidenschaftlichem Ausdruck | |
| II. Allegretto | |
| III. Lebhaft |
“Clara, Robert en Johann Sebastian”
“Wat de muziek aan Bach verschuldigd is, is nauwelijks minder dan wat een religie aan haar stichter verschuldigd is” aldus Robert Schumann in 1840
Uit de gemeenschappelijke ‘Ehetagebücher’, die Clara en Robert Schumann na hun huwelijk in 1840 bijhielden, blijkt hun enorme liefde en fascinatie voor het werk van Bach. Samen bestudeerden ze dagelijks het Wohltemperierte Klavier, wat naar eigen zeggen hun compositiestijl diepgaand heeft beïnvloed.
Ernst Munneke maakt deel uit van de muzikale staf van De Nationale Opera en geeft daarnaast regelmatig concerten met vele zangers en instrumentalisten. Hij studeerde bij Alan Weiss, Jan Wijn en Håkon Austbø aan de conservatoria van Utrecht en Amsterdam, specialiseerde zich in liedbegeleiding bij Rudolf Jansen en volgde met bariton Thomas Oliemans masterclasses bij Dietrich Fischer-Dieskau. Hij studeerde ook aan het Tanglewood
Melissa Ussery
De Amerikaanse violiste Melissa Ussery studeerde aan de University of Kentucky en het Conservatorium van Amsterdam. Sinds 2009 is zij als eerste violiste verbonden aan het Nederlands Kamerorkest. Daarnaast is Melissa een veelzijdig kamermusicus en speelt zij regelmatig in theaterproducties en uiteenlopende ensembles. Haar muzikale belangstelling reikt van klassiek en barok tot wereldmuziek, pop en bluegrass.
Frits Kroese – piano, Irma Vos – dwarsfluit
G.Ph.Telemann Sonate in F-dur
- Vivace
- Largo
- Allegro
G.Fr. Händel Sonate in F-dur
- Larghetto
- Allegro
- Siciliana
- Allegro
M. Marais Les Folies d’Espagne
M.Blavet La Vibray
- Andante
- Allemande
- Gavotte
- Sarabande
- Finale
G.Fr. Händel Suite nr 4 in d-minor
- Prelude
- Allemande
- Courante
- Sarabande
- Gigue
J.S.Bach Sonate in g-moll BWV 1020
- Allegro
- Adagio
- Allegro
Frits Kroese – piano & Irma Vos – dwarsfluit
Pianist Frits Kroese en fluitiste Irma Vos zijn al jarenlang een muzikaal duo en en zijn vertrouwde gezichten op de Bachdag Amersfoort.
Frits Kroese is pianist en pianopedagoog en was jarenlang verbonden aan Scholen in de Kunst en de Talenten Academie. Als docent stond hij aan de basis van de ontwikkeling van verschillende succesvolle jonge pianisten. Daarnaast treedt hij regelmatig op als solist en kamermusicus. alanfraserinstitute.com
Irma Vos studeerde fluit aan de conservatoria van Rotterdam en Utrecht bij onder anderen Abbie de Quant. Zij speelde in diverse kamermuziekensembles, remplaceerde bij onder meer het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Radio Symfonie Orkest en is sinds 1995 als eerste fluitiste en piccoloïste verbonden aan het Nederlands Fluitorkest. Daarnaast is zij een bevlogen docent en ensembleleider. Bachschool

Programma Ernst Munneke, piano en Melissa Ussery, viool
| Clara Schumann (1819-1896) | Prelude in d – Maestoso (1895) |
| J.S. Bach (1685-1750) | uit: Partita voor viool in d, BWV 1004 (1720) |
| (arr. R. Schumann) | Allemande |
| Clara Schumann (1819-1896) | – Romanze op 22 nr. 2 – Allegretto (1853) |
| – uit: “Drei Fugen über Themen von J.S. Bach” (1845) | |
| . 3: Fuga a 4 voci in g | |
| Robert Schumann (1810-1856) | – uit: 6 Studien für den Pedal-Flügel, op. 56 (1845) |
| Nr. 2: Mit innigem Ausdruck | |
| Robert Schumann (1810-1856) | – Uit: Album für die Jugend op. 68 (1848) |
| Figurirter Choral | |
| – Uit: 4 Fugen op 72 (1845) | |
| Nr. 4 in F-groot: Im mäßigen Tempo | |
| J.S. Bach (1685-1750) | – Uit: Sonate voor viool in C, BWV 1005 (1720) |
| (arr. R. Schumann) | Largo |
| Robert Schumann (1810-1856) | – Sonate Nr. 1 in a, op 105 (1851) |
| I. Mit leidenschaftlichem Ausdruck | |
| II. Allegretto | |
| III. Lebhaft |
“Clara, Robert en Johann Sebastian”
“Wat de muziek aan Bach verschuldigd is, is nauwelijks minder dan wat een religie aan haar stichter verschuldigd is” aldus Robert Schumann in 1840
Uit de gemeenschappelijke ‘Ehetagebücher’, die Clara en Robert Schumann na hun huwelijk in 1840 bijhielden, blijkt hun enorme liefde en fascinatie voor het werk van Bach. Samen bestudeerden ze dagelijks het Wohltemperierte Klavier, wat naar eigen zeggen hun compositiestijl diepgaand heeft beïnvloed.
Ernst Munneke maakt deel uit van de muzikale staf van De Nationale Opera en geeft daarnaast regelmatig concerten met vele zangers en instrumentalisten. Hij studeerde bij Alan Weiss, Jan Wijn en Håkon Austbø aan de conservatoria van Utrecht en Amsterdam, specialiseerde zich in liedbegeleiding bij Rudolf Jansen en volgde met bariton Thomas Oliemans masterclasses bij Dietrich Fischer-Dieskau. Hij studeerde ook aan het Tanglewood
Melissa Ussery
De Amerikaanse violiste Melissa Ussery studeerde aan de University of Kentucky en het Conservatorium van Amsterdam. Sinds 2009 is zij als eerste violiste verbonden aan het Nederlands Kamerorkest. Daarnaast is Melissa een veelzijdig kamermusicus en speelt zij regelmatig in theaterproducties en uiteenlopende ensembles. Haar muzikale belangstelling reikt van klassiek en barok tot wereldmuziek, pop en bluegrass.

Daniël van der Hoeven, piano
Programma:
Bach – Franse Suites BWV 812-817
Swingend, intiem, prikkelend, ontroerend: de Franse Suites zijn Bach op zijn best.
Pianist Daniël van der Hoeven gaat in deze complete uitvoering van de zes suites op zoek naar de balans tussen de samenhang én afwisseling die Bach op onnavolgbare wijze voor elkaar wist te krijgen.
Daniël van der Hoeven is een Nederlandse klassieke concertpianist. Hij wordt geroemd om zijn transparante en intieme spel. ‘Het is alsof je alleen bent met de componist’, schreef een recensent over een solo-album. Van der Hoeven won prijzen tijdens de Bach-concoursen in Würzburg en Leipzig, de internationale concoursen in Seattle en Lagny-sur-Marne en tijdens de YPF Piano Competition. Hij staat bekend om zijn veelzijdigheid in het uitvoeren van repertoire uit verschillende periodes. Zo klinken op zijn eerste solo-album werken van Prokofjev en Bartók en op het tweede album naast Bach ook Mozart, Mendelssohn en Shostakovich. Het derde album, “Immersed”, bevat o.a. de solosonates voor viool van Bach, bewerkt voor piano. Ze werden alle met lovende kritieken ontvangen. Daniël van der Hoeven speelt, naast zijn solorecitals, ook regelmatig met orkesten en in kamermuziekensembles.

Frits Kroese – piano, Irma Vos – dwarsfluit
G.Ph.Telemann Sonate in F-dur
- Vivace
- Largo
- Allegro
G.Fr. Händel Sonate in F-dur
- Larghetto
- Allegro
- Siciliana
- Allegro
M. Marais Les Folies d’Espagne
M.Blavet La Vibray
- Andante
- Allemande
- Gavotte
- Sarabande
- Finale
G.Fr. Händel Suite nr 4 in d-minor
- Prelude
- Allemande
- Courante
- Sarabande
- Gigue
J.S.Bach Sonate in g-moll BWV 1020
- Allegro
- Adagio
- Allegro
Frits Kroese – piano & Irma Vos – dwarsfluit
Pianist Frits Kroese en fluitiste Irma Vos zijn al jarenlang een muzikaal duo en en zijn vertrouwde gezichten op de Bachdag Amersfoort.
Frits Kroese is pianist en pianopedagoog en was jarenlang verbonden aan Scholen in de Kunst en de Talenten Academie. Als docent stond hij aan de basis van de ontwikkeling van verschillende succesvolle jonge pianisten. Daarnaast treedt hij regelmatig op als solist en kamermusicus. alanfraserinstitute.com
Irma Vos studeerde fluit aan de conservatoria van Rotterdam en Utrecht bij onder anderen Abbie de Quant. Zij speelde in diverse kamermuziekensembles, remplaceerde bij onder meer het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Radio Symfonie Orkest en is sinds 1995 als eerste fluitiste en piccoloïste verbonden aan het Nederlands Fluitorkest. Daarnaast is zij een bevlogen docent en ensembleleider. Bachschool

Daniël van der Hoeven, piano
Programma:
Bach – Franse Suites BWV 812-817
Swingend, intiem, prikkelend, ontroerend: de Franse Suites zijn Bach op zijn best.
Pianist Daniël van der Hoeven gaat in deze complete uitvoering van de zes suites op zoek naar de balans tussen de samenhang én afwisseling die Bach op onnavolgbare wijze voor elkaar wist te krijgen.
Daniël van der Hoeven is een Nederlandse klassieke concertpianist. Hij wordt geroemd om zijn transparante en intieme spel. ‘Het is alsof je alleen bent met de componist’, schreef een recensent over een solo-album. Van der Hoeven won prijzen tijdens de Bach-concoursen in Würzburg en Leipzig, de internationale concoursen in Seattle en Lagny-sur-Marne en tijdens de YPF Piano Competition. Hij staat bekend om zijn veelzijdigheid in het uitvoeren van repertoire uit verschillende periodes. Zo klinken op zijn eerste solo-album werken van Prokofjev en Bartók en op het tweede album naast Bach ook Mozart, Mendelssohn en Shostakovich. Het derde album, “Immersed”, bevat o.a. de solosonates voor viool van Bach, bewerkt voor piano. Ze werden alle met lovende kritieken ontvangen. Daniël van der Hoeven speelt, naast zijn solorecitals, ook regelmatig met orkesten en in kamermuziekensembles.

Vespucci Kwartet
Lisanne Soeterbroek – viool
Marieke Kosters – viool
Stephanie Steiner – altviool
Douw Fonda – cello
Programma:
| Alfred Schnittke | uit String Quartet no.3 |
| I. Andante | |
| Ludwig van Beethoven | Grosse Fuge, op.133 (selectie) |
| Wijnand van Klaveren | Preludium & Fuga (2026) |
| Franz Schubert | uit String Quartet no.15 D. 887 |
| III. Scherzo – Allegro Vivace | |
| Peteris Vask | uit String Quartet no.4 |
| I. Elegy |
“Bach, een stapje verder” met het Vespucci Kwartet
Voor componisten als Schnittke, Beethoven, Wijnand van Klaveren, Schubert en Peteris Vasks was en is Bach een grote inspiratiebron. Iedere componist reageert op Bach op een andere manier: een letterlijk citaat, inspiratie door de fuga-vorm, eenzelfde tijdloosheid of een gedeelde focus op spiritualiteit: Bach vind je overal.

Johanneskerk
Westsingel 30 route

Muziek op schoot door Elise Sluiman
Ontdek samen met je (klein)kind de magie van muziek! Tijdens de Muziek op Schoot-lessen zingen, bewegen, luisteren en spelen we op een interactieve manier met klanken en ritmes, geïnspireerd door de muziek van Bach. Een vrolijke belevenis voor jonge kinderen én hun ouders/verzorgers. Kom meedoen en ervaar hoe muziek verbindt, verrast en plezier brengt!
In de benedenruimte van de Johanneskerk zijn er twee groepen na elkaar:
9.30 – 10.10 uur voor kindjes van 10 maanden tot 2 jaar
10.30 – 11.10 uur voor kinderen van 2 – 4 jaar
Opgave van tevoren is nodig, en kan bij Hilly van der Hoeven, musici@bachdagamersfoort.nl
Per groep kunnen maximaal 12 kindjes meedoen met elk één ouder.

Mirac Ensemble
Marjolijn van Roon – blokfluit, Moldavische kaval
Maaike Roelofs – cello, zang
Daniela Lopez Quesada – klavecimbel
Programma:
IN BACHS KEUKEN
Oude en Nieuwe recepten
Het Mirac Ensemble presenteert een selectie uit hun succesvolle programma ‘In Bachs Keuken’.
Het ensemble nodigt u uit aan tafel bij Johann Sebastian Bach. Niet voor een letterlijk muzikaal diner, maar voor een verrassende ontmoeting tussen de kunst van het koken en de kunst van het componeren in de barok.
Zoals de beroemde zeventiende eeuwse Franse chef-kok François Pierre de la Varenne met verfijning, vakmanschap en smaak zijn gerechten samenstelde, zo creëerde Bach zijn muziek: zorgvuldig opgebouwd, rijk van kleur en bedoeld om mensen te raken.
Beiden wilden hun kunst niet alleen voor kenners, maar voor een breed publiek toegankelijk maken. En dat was een nieuw concept in die tijd.
Met een knipoog naar de culinaire wereld van Bach, presenteren wij een muzikaal menu in meerdere gangen: een feest van geuren, smaken, klankkleuren en verbeelding. Franse elegantie en Italiaanse kruiden geven de muziek extra smaak, en herinneren aan de lichtvoetige, vrolijke Bach..
Het programma opent met een speciaal voor dit programma geschreven compositie, een solostuk voor Moldavische kaval van Willem Wander van Nieuwkerk als een bericht uit de tijd van vóór Bach. En Marjolijn van Roon brengt als Ode aan de stem van Bach een instrumentale versie van het door haar gecomponeerde lied ‘Shtimen’
Om een glimp te krijgen van de gastronomische hoogtepunten in Bachs tijd, bieden wij het publiek na afloop 17e eeuwse koekjes aan.

Mirac Ensemble
Marjolijn van Roon – blokfluit, Moldavische kaval
Maaike Roelofs – cello, zang
Daniela Lopez Quesada – klavecimbel
Programma:
IN BACHS KEUKEN
Oude en Nieuwe recepten
Het Mirac Ensemble presenteert een selectie uit hun succesvolle programma ‘In Bachs Keuken’.
Het ensemble nodigt u uit aan tafel bij Johann Sebastian Bach. Niet voor een letterlijk muzikaal diner, maar voor een verrassende ontmoeting tussen de kunst van het koken en de kunst van het componeren in de barok.
Zoals de beroemde zeventiende eeuwse Franse chef-kok François Pierre de la Varenne met verfijning, vakmanschap en smaak zijn gerechten samenstelde, zo creëerde Bach zijn muziek: zorgvuldig opgebouwd, rijk van kleur en bedoeld om mensen te raken.
Beiden wilden hun kunst niet alleen voor kenners, maar voor een breed publiek toegankelijk maken. En dat was een nieuw concept in die tijd.
Met een knipoog naar de culinaire wereld van Bach, presenteren wij een muzikaal menu in meerdere gangen: een feest van geuren, smaken, klankkleuren en verbeelding. Franse elegantie en Italiaanse kruiden geven de muziek extra smaak, en herinneren aan de lichtvoetige, vrolijke Bach..
Het programma opent met een speciaal voor dit programma geschreven compositie, een solostuk voor Moldavische kaval van Willem Wander van Nieuwkerk als een bericht uit de tijd van vóór Bach. En Marjolijn van Roon brengt als Ode aan de stem van Bach een instrumentale versie van het door haar gecomponeerde lied ‘Shtimen’
Om een glimp te krijgen van de gastronomische hoogtepunten in Bachs tijd, bieden wij het publiek na afloop 17e eeuwse koekjes aan.

Eric Fennis – Blokfluiten
Vaughan Schlepp – Klavecimbel
Maaike Roelofs – Cello
Programma
| J. S. Bach | Sonate BWV 1035 in F gr. (orig. E gr.) |
| -Adagio ma non tanto | |
| -Allegro | |
| -Siciliano | |
| -Allegro assai | |
| B. Marcello | Concerto voor hobo en orkest in d kl. |
| Arr. J. S. Bach/V. R. Schlepp | -Allegro |
| -Adagio | |
| -Allegro | |
| G. Ph. Telemann | Methodische Sonate nr. 7 TWV 41:h3 in g kl. (orig. b kl.) |
| -Siciliana | |
| -Allegro | |
| -Dolce, ma non adagio | |
| -Grave/Vivace | |
| -Presto |
S. Bach en G. Ph. Telemann zijn twee van de van de belangrijkste en meest productieve componisten uit de 18e eeuw. Dit programma zet hun vindingrijkheid en hun muzikale fantasie in het licht. Zowel Bach als Telemann waren meesters in de kunst van het ornamenteren en het variëren.
Behalve zijn enorme oeuvre originele composities, putte Bach veel inspiratie uit de werken van Italiaanse componisten als Vivaldi en Marcello, getuige zijn vele bewerkingen van hun werken. Zijn arrangement van het hoboconcert van Marcello toont zijn vindingrijkheid en zijn briljante ornamentaties.
De kunst van het ornamenteren staat centraal in de twaalf Methodische Sonates van Telemann. Als pedagogisch hulpmiddel voegt hij een rijk versierde versie van de melodie aan de compositie toe.
Deze drie composities nemen de luisteraar mee in een reis door de rijke klankwereld van Bach, Marcello en Telemann.

Eric Fennis – Blokfluiten
Vaughan Schlepp – Klavecimbel
Maaike Roelofs – Cello
Programma
| J. S. Bach | Sonate BWV 1035 in F gr. (orig. E gr.) |
| -Adagio ma non tanto | |
| -Allegro | |
| -Siciliano | |
| -Allegro assai | |
| B. Marcello | Concerto voor hobo en orkest in d kl. |
| Arr. J. S. Bach/V. R. Schlepp | -Allegro |
| -Adagio | |
| -Allegro | |
| G. Ph. Telemann | Methodische Sonate nr. 7 TWV 41:h3 in g kl. (orig. b kl.) |
| -Siciliana | |
| -Allegro | |
| -Dolce, ma non adagio | |
| -Grave/Vivace | |
| -Presto |
S. Bach en G. Ph. Telemann zijn twee van de van de belangrijkste en meest productieve componisten uit de 18e eeuw. Dit programma zet hun vindingrijkheid en hun muzikale fantasie in het licht. Zowel Bach als Telemann waren meesters in de kunst van het ornamenteren en het variëren.
Behalve zijn enorme oeuvre originele composities, putte Bach veel inspiratie uit de werken van Italiaanse componisten als Vivaldi en Marcello, getuige zijn vele bewerkingen van hun werken. Zijn arrangement van het hoboconcert van Marcello toont zijn vindingrijkheid en zijn briljante ornamentaties.
De kunst van het ornamenteren staat centraal in de twaalf Methodische Sonates van Telemann. Als pedagogisch hulpmiddel voegt hij een rijk versierde versie van de melodie aan de compositie toe.
Deze drie composities nemen de luisteraar mee in een reis door de rijke klankwereld van Bach, Marcello en Telemann.

Elise Sluiman met De Hoboband
Hobo: Elise Sluiman, Federico Forla, Petra Nuria Nieuwburg
Fagot: Paula Pinn
Slagwerk: Rubén Castillo Del Pozo
Programma:
- Purcell: Timon of Athens Z.632: Curtain tune
- Dornell: Sonate en quatuor
- Lully: Suite from Le Carnaval
- B. de Boismortier: Sonate nr 6 op. 34
Een barokke blikvanger: De hoboband
Een ensemble van hobo’s, taille, fagot en slagwerk – dat klinkt misschien als een klein orkest, maar het resultaat is groots! De hoboband brengt muziek uit de 18e eeuw tot leven op historische instrumenten. De warme, directe klank van de barokhobo’s en fagot, aangevuld met de kleurrijke klanken van het slagwerk, voert je terug naar de tijd van de grote Europese hoven.
Hobobands waren rond 1700 bijzonder populair en werden ingezet bij feestelijkheden, plechtigheden en optochten. Deze traditie wordt nieuw leven ingeblazen met virtuoze, energieke en verrassende muziek. Verwacht een kleurrijk concert waarin de hobo eens niet als orkestinstrument klinkt, maar samen met zijn familieleden het stralende middelpunt vormt.
Een bijzondere kennismaking met de veelzijdige wereld van de historische dubbelrietinstrumenten!

Observant
Stadhuisplein 7 route
Bigband On The Move o.l.v. Sander Zweerink mmv Anna Serierse
Hoe klinkt Bach in de 21e eeuw? Met Bach Meets Jazz geeft Bigband On The Move uit Amersfoort een verrassend antwoord. Bigband On The Move is een ambitieuze bigband uit Amersfoort, met gevorderde amateurmuzikanten en professionele musici. Onder leiding van Sander Zweerink werkt de band aan bijzondere projecten die het traditionele bigbandrepertoire overstijgen.
Bekende werken van Johann Sebastian Bach krijgen een nieuwe dimensie in sprankelende bigbandarrangementen vol swing, kleur en energie. Een bijzonder onderdeel van het programma zijn twee werken die speciaal voor dit concert opnieuw zijn gearrangeerd door Bert Pfeiffer, voorzien van nieuwe teksten en voor het eerst uitgevoerd met zang. Voor deze bijzondere première werkt de band samen met de gerenommeerde jazz-zangeres Anna Serierse. Met haar warme stem en expressieve stijl geeft zij Bachs muziek een eigentijdse interpretatie.
Bach Meets Jazz laat horen hoe moeiteloos barok en jazz elkaar kunnen versterken: herkenbaar én verrassend, klassiek én eigentijds.
Bigband On The Move o.l.v. Sander Zweerink mmv Anna Serierse
Hoe klinkt Bach in de 21e eeuw? Met Bach Meets Jazz geeft Bigband On The Move uit Amersfoort een verrassend antwoord. Bigband On The Move is een ambitieuze bigband uit Amersfoort, met gevorderde amateurmuzikanten en professionele musici. Onder leiding van Sander Zweerink werkt de band aan bijzondere projecten die het traditionele bigbandrepertoire overstijgen.
Bekende werken van Johann Sebastian Bach krijgen een nieuwe dimensie in sprankelende bigbandarrangementen vol swing, kleur en energie. Een bijzonder onderdeel van het programma zijn twee werken die speciaal voor dit concert opnieuw zijn gearrangeerd door Bert Pfeiffer, voorzien van nieuwe teksten en voor het eerst uitgevoerd met zang. Voor deze bijzondere première werkt de band samen met de gerenommeerde jazz-zangeres Anna Serierse. Met haar warme stem en expressieve stijl geeft zij Bachs muziek een eigentijdse interpretatie.
Bach Meets Jazz laat horen hoe moeiteloos barok en jazz elkaar kunnen versterken: herkenbaar én verrassend, klassiek én eigentijds.

Frame.de.galerie
Kunstplein Cahen | Muurhuizen 104 route

Programma: Palpitations
Palpitations zit vol muziek die mijn hart letterlijk sneller doet kloppen. In dit programma breng ik mijn twee passies samen: mijn werk als cardiovasculair onderzoeker en mijn liefde voor de fagot.
Het programma bestaat uit composities die letterlijk door mijn eigen hartslag zijn geïnspireerd. In het stuk Heart SOLO speel ik bijvoorbeeld samen met mijn live gemeten hartslag en laat ik zien wat er met het hart gebeurt wanneer je fagot speelt. Naast mijn eigen hartslag gebruik ik in mijn nieuwe compositie Syntheny of Hearts ook de hartslagen van mensen uit het publiek. Deze hartslagen worden vertaald naar muziek. Om dit mogelijk te maken, wordt een nieuwe lichtkunstinstallatie gebouwd die op hartslagen reageert en tegelijkertijd het decor vormt voor het volledige concert.
Naast deze letterlijke vertaling van de hartslag laat Palpitations ook horen waar mijn hart sneller van gaat kloppen. Voorbeelden hiervan zijn Sacra Partitura van Böddecker, een van de eerste composities die voor fagot werden geschreven, en November 22 van Azmeh, waarin de zangrijke mogelijkheden van de fagot naar voren komen.
De combinatie van stukken over het hart en muziek die mij na aan het hart ligt, ondersteund door technologie zoals effectpedalen en hartslagmeters, maakt Palpitations tot een zeer persoonlijk en oorspronkelijk programma waarin de fagot volop in de schijnwerpers staat.
Dit project wordt mede mogelijk gemaakt door Fonds Podiumkunsten, Gemeente Amersfoort, het Amsterdams Fonds voor de Kunst, het SENA Muziekproductiefonds en Dioraphte.
Thomas Dulfer(1993) voltooide zijn master aan de Hochschule für Musik und Tanz Köln bij Bram van Sambeek, waar hij afstudeerde met een 1.1 (9,5/10). In mei 2018 studeerde hij af aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag waar hij zijn bachelor afsloot met een 10/10 met onderscheiding: “Hij slaagt erin het volledige muzikale spectrum te bestrijken en toont zijn unieke kwaliteiten als performer“ en ontving een medaille voor het beste eindexamen van het jaar.
Naast zijn fagotstudie voltooide Thomas ook een master Cardiovascular Research aan de Vrije Universiteit. In 2023 vormt zijn duo Dulfer & Witteveenfinalist van Dutch Classical Talent en toerde langs de 15 grote podia in Nederland met hun multidisciplinaire debuutvoorstelling “You Only Live Once.” In augustus 2019 was Thomas de Young Artist in Residence van de Muziekzomer van het Nationaal Jeugd Orkest Nederland (NJON). Hij realiseerde 4 muziekprogramma’s bestaande uit een soloprogramma genaamd Palpitations, een Saloon night programma, een concert met werken van Gubaidulina voor fagot (Thomas meets Gubaidulina), en de multidisciplinaire voorstelling “Blauwbaard” waarin muziek, acteren, dans en acrobatiek samenkwamen.
Daarnaast heeft Thomas verschillende prijzen gewonnen in competities, waaronder de eerste prijs in de regionale finale van het Prinses Christina Concours. Hij heeft ook de Classic Young Master Award gewonnen, die bestond uit een tweejarig mentorprogramma.
Thomas is actief als solist, in kamermuziekverband en als remplaçant bij ensembles als het Balletorkest, het Radio Filharmonisch Orkest, het Asko Schönberg Ensemble en Amsterdam Sinfonietta.
Thomas speelt op een Heckel fagot die hij kon bemachtigen dankzij de hulp van Stichting Eigen Muziekinstrument.

Programma: Palpitations
Palpitations zit vol muziek die mijn hart letterlijk sneller doet kloppen. In dit programma breng ik mijn twee passies samen: mijn werk als cardiovasculair onderzoeker en mijn liefde voor de fagot.
Het programma bestaat uit composities die letterlijk door mijn eigen hartslag zijn geïnspireerd. In het stuk Heart SOLO speel ik bijvoorbeeld samen met mijn live gemeten hartslag en laat ik zien wat er met het hart gebeurt wanneer je fagot speelt. Naast mijn eigen hartslag gebruik ik in mijn nieuwe compositie Syntheny of Hearts ook de hartslagen van mensen uit het publiek. Deze hartslagen worden vertaald naar muziek. Om dit mogelijk te maken, wordt een nieuwe lichtkunstinstallatie gebouwd die op hartslagen reageert en tegelijkertijd het decor vormt voor het volledige concert.
Naast deze letterlijke vertaling van de hartslag laat Palpitations ook horen waar mijn hart sneller van gaat kloppen. Voorbeelden hiervan zijn Sacra Partitura van Böddecker, een van de eerste composities die voor fagot werden geschreven, en November 22 van Azmeh, waarin de zangrijke mogelijkheden van de fagot naar voren komen.
De combinatie van stukken over het hart en muziek die mij na aan het hart ligt, ondersteund door technologie zoals effectpedalen en hartslagmeters, maakt Palpitations tot een zeer persoonlijk en oorspronkelijk programma waarin de fagot volop in de schijnwerpers staat.
Dit project wordt mede mogelijk gemaakt door Fonds Podiumkunsten, Gemeente Amersfoort, het Amsterdams Fonds voor de Kunst, het SENA Muziekproductiefonds en Dioraphte.
Thomas Dulfer(1993) voltooide zijn master aan de Hochschule für Musik und Tanz Köln bij Bram van Sambeek, waar hij afstudeerde met een 1.1 (9,5/10). In mei 2018 studeerde hij af aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag waar hij zijn bachelor afsloot met een 10/10 met onderscheiding: “Hij slaagt erin het volledige muzikale spectrum te bestrijken en toont zijn unieke kwaliteiten als performer“ en ontving een medaille voor het beste eindexamen van het jaar.
Naast zijn fagotstudie voltooide Thomas ook een master Cardiovascular Research aan de Vrije Universiteit. In 2023 vormt zijn duo Dulfer & Witteveenfinalist van Dutch Classical Talent en toerde langs de 15 grote podia in Nederland met hun multidisciplinaire debuutvoorstelling “You Only Live Once.” In augustus 2019 was Thomas de Young Artist in Residence van de Muziekzomer van het Nationaal Jeugd Orkest Nederland (NJON). Hij realiseerde 4 muziekprogramma’s bestaande uit een soloprogramma genaamd Palpitations, een Saloon night programma, een concert met werken van Gubaidulina voor fagot (Thomas meets Gubaidulina), en de multidisciplinaire voorstelling “Blauwbaard” waarin muziek, acteren, dans en acrobatiek samenkwamen.
Daarnaast heeft Thomas verschillende prijzen gewonnen in competities, waaronder de eerste prijs in de regionale finale van het Prinses Christina Concours. Hij heeft ook de Classic Young Master Award gewonnen, die bestond uit een tweejarig mentorprogramma.
Thomas is actief als solist, in kamermuziekverband en als remplaçant bij ensembles als het Balletorkest, het Radio Filharmonisch Orkest, het Asko Schönberg Ensemble en Amsterdam Sinfonietta.
Thomas speelt op een Heckel fagot die hij kon bemachtigen dankzij de hulp van Stichting Eigen Muziekinstrument.

Ichthuskerk
Grote Haag 154 route
Brass Choir Midden Nederland met Toon van Elswijk
Programma:
Naast diverse koralen van J.S.Bach spelen we onder andere ook de volgende werken:
- Badinerie (solo op Bastuba)
- Contrapunctus I (Art of the Fugue)
- Et Misericordia
- Fugue in G Minor
- Organ Fugue
- Wake up Bach
Brass Choir Midden Nederland (BCMN) is een koperensemble bestaande uit zes enthousiaste amateurs (waarvan twee afkomstig uit Amersfoort) die op hoog niveau muziek willen maken om de veelzijdigheid van een koperensemble te laten horen. De samenstelling van dit ensemble is gebaseerd op een koperkwintet: twee trompetten, een hoorn, een trombone en een bastuba en wil vanuit die basis verder uitbreiden. Zij repeteren tweewekelijks op de zaterdagochtend in Zeewolde.
Het biedt de muzikanten zo gelegenheid om doordeweeks in meerdere orkesten mee te repeteren, als vast lid of (veelal) als invaller.
Tijdens de repetities komt de muziek van Bach vaak voorbij, als inspeel of uit te voeren werk. Het repertoire van BCMN bestaat uit een breed scala aan muziekstijlen: van originele muziek geschreven voor deze bezetting tot transcripties van bekende werken, van koralen tot ouvertures en van pop tot jazz.
Koperen blaasinstrumenten bestaan al duizenden jaren. Zij werden voornamelijk gebruikt voor signalen. De introductie van ventielen (rond 1815), vergrootte de muzikale mogelijkheid van het instrument wat leidde tot samenspel in klein ensembles waaronder het koperkwintet. Het eerste koperkwintet (New York Brass Quintet) is opgericht in 1954.
Er was nog niet veel kwintetmuziek beschikbaar maar sindsdien is er flink gecomponeerd en gearrangeerd. Echter doorbraak van het koperkwintet kwam vanaf 1970 door het (nog steeds actieve) Canadian Brass.

Ensemble She
Marijke Hess – cello
Erna van Hees – dwarsfluit
Mirjam van der Maas – dwarsfluit
Programma
A. Vivaldi Sonata 1 uit: “Sonate da camera a tre opus 1.”
- Preludio
- Allemanda
- Adagio
- Capriccio
- Gavotta
J.S. Bach trio sonata in C Majeur (bewerkt van Sonata in A Majeur BWV 1032 door M. Marissen en J. Grossman)
- Vivace
- Largo
- Allegro
G.Ph. Telemann Sonata 1 uit: “sechs Sonaten für 2 violinen und BC.”
- Dolce
- Allegro
- Affettuoso
- Vivace
Aan het hof in Weimar: Bach, Telemann en Vivaldi.
Er is één specifieke historische figuur die de cirkel tussen Vivaldi, Bach en Telemann rondmaakt: de jonge, muzikale Prins Johann Ernst von Sachsen-Weimar.
De prins nam Vivaldi’s muziek mee terug naar het hof in Weimar na een studiereis in Nederland. Bach werkte op dat moment aan dit hof en kreeg zo Vivaldi’s muziek in handen om te bestuderen, en hij bewerkte minstens 9 vioolconcerten van Vivaldi voor klavecimbel en orgel!
De prins van Weimar componeerde zelf ook concerten in de stijl van Vivaldi; deze werden na zijn vroege dood (1696-1715) uitgegeven door niemand minder dan Telemann.
Zowel Bach als Telemann raakten in de ban van de moderne, energieke Italiaanse concertstijl van Vivaldi. Vivaldi’s partituren (zoals “L’estro armonico”) werden in Amsterdam gedrukt en verspreidden zich zo naar Duitsland.
Het trio “She” speelde al een aantal keer op de Bachdag, en brengt ook nu weer een splinternieuw programma vol afwisselend energieke en dramatische barok muziek!

Trio Ventuno: Ellen Zijm – accordeon, Marijke Schröer – saxofoon en Peter Leerdam – contrabas
Programma
| J.S. Bach | Badinerie (BWV 1067) |
| D. Shostakovich | Prelude XVI (op. 34) |
| Prelude X (op. 34) | |
| Prelude XIV (op. 34) | |
| Prelude XXI (op. 34) | |
| J.S. Bach | Canon a 2 candrizans (BWV 1079) |
| Canon a 2 Violini in unisono (BWV 1079) | |
| M. Moessorgski | Songs and Dances of Death – Serenade |
| J.S. Bach | Fuga canonica in Epidiapente (BWV 1079) |
| M. Moessorgski | Delen uit ‘Schilderijententoonstelling’ |
Trio Ventuno bestaat uit Marijke Schröer (saxofoons), Peter Leerdam (contrabas) en Ellen Zijm (accordeon) en is ontstaan vanuit een gezamenlijke liefde voor het begeleiden van grote koorwerken in kleine ensemble-bezettingen. Als kamermuziek trio kregen zij bekendheid door hun vertolking van de Schilderijententoonstelling van Moessorgski en de Canons uit Das Musikalische Opfer van Bach. Vandaag brengen zij enkele van deze canons en delen uit de Schilderijententoonstelling en vullen zij hun programma aan met eigen arrangementen van prachtige en bijzondere Preludes van Shostakovich en de mooie donkere Serenade uit Moessorgski’s Songs and Dances of Death.

Kloosterkapel
Zuidsingel, ingang Herenstraat 1 route
Brass Choir Midden Nederland met Toon van Elswijk
Programma:
Naast diverse koralen van J.S.Bach spelen we onder andere ook de volgende werken:
- Badinerie (solo op Bastuba)
- Contrapunctus I (Art of the Fugue)
- Et Misericordia
- Fugue in G Minor
- Organ Fugue
- Wake up Bach
Brass Choir Midden Nederland (BCMN) is een koperensemble bestaande uit zes enthousiaste amateurs (waarvan twee afkomstig uit Amersfoort) die op hoog niveau muziek willen maken om de veelzijdigheid van een koperensemble te laten horen. De samenstelling van dit ensemble is gebaseerd op een koperkwintet: twee trompetten, een hoorn, een trombone en een bastuba en wil vanuit die basis verder uitbreiden. Zij repeteren tweewekelijks op de zaterdagochtend in Zeewolde.
Het biedt de muzikanten zo gelegenheid om doordeweeks in meerdere orkesten mee te repeteren, als vast lid of (veelal) als invaller.
Tijdens de repetities komt de muziek van Bach vaak voorbij, als inspeel of uit te voeren werk. Het repertoire van BCMN bestaat uit een breed scala aan muziekstijlen: van originele muziek geschreven voor deze bezetting tot transcripties van bekende werken, van koralen tot ouvertures en van pop tot jazz.
Koperen blaasinstrumenten bestaan al duizenden jaren. Zij werden voornamelijk gebruikt voor signalen. De introductie van ventielen (rond 1815), vergrootte de muzikale mogelijkheid van het instrument wat leidde tot samenspel in klein ensembles waaronder het koperkwintet. Het eerste koperkwintet (New York Brass Quintet) is opgericht in 1954.
Er was nog niet veel kwintetmuziek beschikbaar maar sindsdien is er flink gecomponeerd en gearrangeerd. Echter doorbraak van het koperkwintet kwam vanaf 1970 door het (nog steeds actieve) Canadian Brass.

Capella Amersfoort
Zing mee in Bachs ‘Jesu, meine Freude’
Hoe is het om niet alleen naar Bach te luisteren, maar ook midden in zijn muziek te staan?
Tijdens de Bachdag nodigt Capella Amersfoort bezoekers uit voor een bijzondere combinatie van workshop, verdieping en uitvoering. Samen brengen koor en publiek Johann Sebastian Bachs indrukwekkende motet ‘Jesu, Meine Freude’ (BWV 227) tot klinken.
Bij aanvang worden de bezoekers die mee willen zingen, verdeeld over de vier stemgroepen, waarna we gezamenlijk drie delen uit het motet instuderen: het openingskoraal ‘Jesu, meine Freude’, het expressieve ‘Weg met allen Schätzen’ en het slotkoraal ‘Weicht, ihr Trauergeister’.
Na deze open repetitie volgt de uitvoering van het gehele motet en zingt het publiek de gerepeteerde delen mee met Capella Amersfoort. De overige delen worden door het koor uitgevoerd. Zo beleeft u het werk van binnenuit!
‘Jesu, meine Freude’ is met zijn elf delen Bachs omvangrijkste motet. Het werk is opgebouwd rond het gelijknamige lied van Johann Franck, op een melodie van Johann Crüger. De zes strofen van dit lied worden afgewisseld met Bijbelteksten uit het achtste hoofdstuk van Paulus’ brief aan de Romeinen. Het koraal en de Bijbelteksten reageren voortdurend op elkaar: persoonlijke geloofstaal naast krachtige uitspraken over vrijheid, geest en leven. De eenvoudige koralen worden afgewisseld met intieme passages en uitbundige, soms bijna theatrale koormuziek. Woorden als “draak”, “dood”, “schatten” en “treurgeesten” worden door Bach hoorbaar gemaakt in zijn muzikale retoriek. De muziek verkondigt de tekst als het ware zelf.
Wanneer en voor wie Bach ‘Jesu, meine Freude’ componeerde, weten we niet met zekerheid. Waarschijnlijk ontstond het in zijn Leipziger jaren en was het bestemd voor een rouw- of gedachtenisdienst. De teksten passen bij zulke gelegenheden, maar leggen niet de nadruk op verdriet. Centraal staan juist vertrouwen, bevrijding en de overwinning op angst en dood. Daardoor beweegt het motet van onrust en strijd naar troost en vreugde.
In een korte inleiding tijdens deze activiteit hoort u meer over deze achtergrond, de theologische betekenis van de teksten en Bachs muzikale retoriek. Ook staan we stil bij enkele vragen die musicologen nu nog altijd bezighouden.
Deze unieke gelegenheid op de Bachdag laat u dit motet van binnenuit beleven en duurt ongeveer 75 minuten. Een mooie kans om een meesterwerk niet alleen te horen, maar samen met Capella Amersfoort daadwerkelijk uit te voeren. Nieuwsgierig geworden? Kom vooral luisteren, zingen en ervaren!
Bent u enthousiast geworden en wilt u alvast oefenen? Dat kan! Via onderstaande link vindt u partituur, muziek-oefenbestanden en de laatste informatie.

Capella Amersfoort
Zing mee in Bachs ‘Jesu, meine Freude’
Hoe is het om niet alleen naar Bach te luisteren, maar ook midden in zijn muziek te staan?
Tijdens de Bachdag nodigt Capella Amersfoort bezoekers uit voor een bijzondere combinatie van workshop, verdieping en uitvoering. Samen brengen koor en publiek Johann Sebastian Bachs indrukwekkende motet ‘Jesu, Meine Freude’ (BWV 227) tot klinken.
Bij aanvang worden de bezoekers die mee willen zingen, verdeeld over de vier stemgroepen, waarna we gezamenlijk drie delen uit het motet instuderen: het openingskoraal ‘Jesu, meine Freude’, het expressieve ‘Weg met allen Schätzen’ en het slotkoraal ‘Weicht, ihr Trauergeister’.
Na deze open repetitie volgt de uitvoering van het gehele motet en zingt het publiek de gerepeteerde delen mee met Capella Amersfoort. De overige delen worden door het koor uitgevoerd. Zo beleeft u het werk van binnenuit!
‘Jesu, meine Freude’ is met zijn elf delen Bachs omvangrijkste motet. Het werk is opgebouwd rond het gelijknamige lied van Johann Franck, op een melodie van Johann Crüger. De zes strofen van dit lied worden afgewisseld met Bijbelteksten uit het achtste hoofdstuk van Paulus’ brief aan de Romeinen. Het koraal en de Bijbelteksten reageren voortdurend op elkaar: persoonlijke geloofstaal naast krachtige uitspraken over vrijheid, geest en leven. De eenvoudige koralen worden afgewisseld met intieme passages en uitbundige, soms bijna theatrale koormuziek. Woorden als “draak”, “dood”, “schatten” en “treurgeesten” worden door Bach hoorbaar gemaakt in zijn muzikale retoriek. De muziek verkondigt de tekst als het ware zelf.
Wanneer en voor wie Bach ‘Jesu, meine Freude’ componeerde, weten we niet met zekerheid. Waarschijnlijk ontstond het in zijn Leipziger jaren en was het bestemd voor een rouw- of gedachtenisdienst. De teksten passen bij zulke gelegenheden, maar leggen niet de nadruk op verdriet. Centraal staan juist vertrouwen, bevrijding en de overwinning op angst en dood. Daardoor beweegt het motet van onrust en strijd naar troost en vreugde.
In een korte inleiding tijdens deze activiteit hoort u meer over deze achtergrond, de theologische betekenis van de teksten en Bachs muzikale retoriek. Ook staan we stil bij enkele vragen die musicologen nu nog altijd bezighouden.
Deze unieke gelegenheid op de Bachdag laat u dit motet van binnenuit beleven en duurt ongeveer 75 minuten. Een mooie kans om een meesterwerk niet alleen te horen, maar samen met Capella Amersfoort daadwerkelijk uit te voeren. Nieuwsgierig geworden? Kom vooral luisteren, zingen en ervaren!
Bent u enthousiast geworden en wilt u alvast oefenen? Dat kan! Via onderstaande link vindt u partituur, muziek-oefenbestanden en de laatste informatie.

Amersfoorts Kamerkoor o.l.v. Rienk Bakker
Programma
| Heinrich Schütz (1585 – 1672) | Die mit Tränen säen |
| Johann Bach (1604 – 1673) | Sey nun wieder zufrieden meine Seele |
| Heinrich Schütz (1585 – 1672) | Selectie uit Musikalische Exequien |
In dit programma geeft het Amersfoorts Kamerkoor een voorproefje van de in november geplande concerten In Frieden fahren (in vrede heengaan). Sterven betekende in de 17e eeuw niet het einde, maar verlossing van het aardse lijden en toegang tot het eeuwige leven. In 1635, toen de pest en de 30-jarige oorlog Europa teisterden, bereidde een Duitse vorst zijn eigen uitvaart voor. Hij verzamelde troostrijke Bijbelpassages en hymnes uit de Lutherse traditie, die Heinrich Schütz (1585-1672) als basis nam voor zijn Musikalische Exequien (rouwplechtigheden). Deze compositie is de geschiedenis ingegaan als één van de meest monumentale uitvaartmuziekstukken van Duitse bodem. Naast een selectie uit Musikalische Exequien staan er twee stukken met dezelfde thematiek op het programma, waaronder een werk van Johann Bach, een oudoom van J.S. Bach.

Voxtet
Programma
BWV 150 Nach dir, Herr, verlanget mich
BWV 230 Lobet den Herrn, alle Heiden
BWV 147, deel 10 (Jesu, bleibet meine Freude)
Voxtet Vocaal Ensemble is in 2010 begonnen vanuit het verlangen om intiem doch groots te musiceren. Vanuit een lange ervaring als amateurzangers zijn we enthousiast en voortvarend aan de slag gegaan.
De meesten van ons zijn van verschillende koren lid of lid geweest; te denken valt aan het Sint Joris Kamerkoor, VU Kamerkoor, Sweelinck Cantorij en diverse andere gevestigde muziekgezelschappen. Ook zingen we regelmatig op projectbasis.

Amersfoorts Kamerkoor o.l.v. Rienk Bakker
Programma
| Heinrich Schütz (1585 – 1672) | Die mit Tränen säen |
| Johann Bach (1604 – 1673) | Sey nun wieder zufrieden meine Seele |
| Heinrich Schütz (1585 – 1672) | Selectie uit Musikalische Exequien |
In dit programma geeft het Amersfoorts Kamerkoor een voorproefje van de in november geplande concerten In Frieden fahren (in vrede heengaan). Sterven betekende in de 17e eeuw niet het einde, maar verlossing van het aardse lijden en toegang tot het eeuwige leven. In 1635, toen de pest en de 30-jarige oorlog Europa teisterden, bereidde een Duitse vorst zijn eigen uitvaart voor. Hij verzamelde troostrijke Bijbelpassages en hymnes uit de Lutherse traditie, die Heinrich Schütz (1585-1672) als basis nam voor zijn Musikalische Exequien (rouwplechtigheden). Deze compositie is de geschiedenis ingegaan als één van de meest monumentale uitvaartmuziekstukken van Duitse bodem. Naast een selectie uit Musikalische Exequien staan er twee stukken met dezelfde thematiek op het programma, waaronder een werk van Johann Bach, een oudoom van J.S. Bach.

Voxtet
Programma
BWV 150 Nach dir, Herr, verlanget mich
BWV 230 Lobet den Herrn, alle Heiden
BWV 147, deel 10 (Jesu, bleibet meine Freude)
Voxtet Vocaal Ensemble is in 2010 begonnen vanuit het verlangen om intiem doch groots te musiceren. Vanuit een lange ervaring als amateurzangers zijn we enthousiast en voortvarend aan de slag gegaan.
De meesten van ons zijn van verschillende koren lid of lid geweest; te denken valt aan het Sint Joris Kamerkoor, VU Kamerkoor, Sweelinck Cantorij en diverse andere gevestigde muziekgezelschappen. Ook zingen we regelmatig op projectbasis.

Mannenzaal
Westsingel 47 route

Peter Koetsveld, klarinet
Programma:
‘BEST OF BACH’
Prelude uit: Suite I BWV 1007
Jesu bleibet meine Freude BWV 147
Double uit: Partita No 1 BWV 1002
Gigue uit: Partita II BWV 1004
Bourrée I en II uit: Suite III BWV 1009
Ich ruf’ zu dir, Herr Jesu Christ BWV 639
Chaconne uit: Partita II BWV 1004
Corrente uit: Suite VI BWV 1012
Sarabande uit: Suite V BWV 1011
Erbarme Dich uit: Mattheüs Passion BWV 244
Peter Koetsveld – klarinet
De muziek van Johann Sebastian Bach (1685–1750) behoort tot het fundament van de westerse muziekcultuur. Zijn werken, oorspronkelijk geschreven voor uiteenlopende instrumenten en bezettingen, bezitten een zeldzame combinatie van structurele helderheid en emotionele diepte. In dit programma, gepresenteerd tijdens de Bachdag in Amersfoort, klinkt zijn persoonlijke selectie: een ‘Best of’ Bach, uitgevoerd op klarinet solo.
Hoewel Bach zelf geen repertoire voor klarinet naliet, leent zijn muziek zich bij uitstek voor bewerking. De essentie van zijn stijl – de vloeiende melodische lijnen en de suggestie van meerstemmigheid – blijft ook in een enkelvoudige lijn overtuigend overeind. In deze uitvoeringen wordt de rijkdom van Bachs polyfonie vertaald naar de expressieve mogelijkheden van de klarinet, waarin adem, frasering en klankkleur de rol van meerdere stemmen overnemen.
Het programma opent met het Prelude uit de Suite I (BWV 1007), oorspronkelijk voor cello, waarin een ogenschijnlijk eenvoudige stroom van noten zich ontvouwt tot een harmonisch landschap vol spanning en ontspanning. Daartegenover staat de serene koraalmelodie “Jesus bleibet meine Freude” (BWV 147), een van Bachs meest geliefde werken, waarin verstilling en vertrouwen centraal staan.
De Double uit de Partita No. 1 (BWV 1002) en de Gigue uit de Partita II (BWV 1004) tonen Bachs virtuositeit en dansante energie. Deze stukken, oorspronkelijk voor viool, vragen in hun bewerking om een grote technische beheersing en een helder gevoel voor ritmiek.
Uit de cellosuites klinken de Bourrée I en II (BWV 1009), speels en elegant, en later de Corrente uit Suite VI (BWV 1012) en de introspectieve Sarabande uit Suite V (BWV 1011). Elk van deze dansvormen heeft een eigen karakter, variërend van levendig tot contemplatief.
Een moment van verstilling biedt het koraalvoorspel “Ich ruf’ zu dir, Herr Jesu Christ” (BWV 639), waarin een intense innerlijke dialoog hoorbaar wordt. Nog indringender is de beroemde Chaconne uit de Partita II (BWV 1004), een monumentaal werk dat een volledig universum aan emoties omvat – van rouw en reflectie tot kracht en transcendentie.
Het programma sluit af met “Erbarme Dich” uit de Matthäus-Passion (BWV 244), een aria die behoort tot het meest ontroerende dat Bach heeft geschreven. In deze bewerking krijgt de klaaglijke melodie een nieuwe intimiteit, waarin de menselijke stem als het ware door de klarinet wordt gesuggereerd.
Met dit programma brengt Peter Koetsveld een hommage aan Bach die zowel respectvol als vernieuwend is. Door deze meesterwerken te laten klinken op een instrument dat Bach zelf niet kende, wordt hun tijdloze zeggingskracht opnieuw zichtbaar – en hoorbaar.
Peter Koetsveld (1961) behaalde in 1985 het diploma Uitvoerend en Docerend Musicus aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Hij studeerde bij Sjef Douwes en Ariëns Kappers. Hij remplaceerde bij verschillende orkesten waaronder het Radio Filharmonisch Orkest en het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Peter was destijds lid van het Salti Quintet.
Van 1987 tot 1990 verbleef Peter in Kaapstad (Zuid-Afrika) en was werkzaam als Alternate Principal Clarinet-player in het Cape Town Symphony Orchestra. Hij nam daar diverse soloprogramma’s op voor de radio (deels te horen op You Tube) en won het ‘Oude Meester’ kamermuziekconcours met het pianokwintet van Mozart.
Na 1990 speelde hij eerste klarinet in het New English Orchestra en het Hineni Symfonie Orkest. Bij het Gelders Orkest was Peter werkzaam als vaste remplaçant voor (bas-)klarinet en was hij soloklarinettist bij het Mulder Consort. Daarnaast was hij als solist te horen op radio en televisie. Tevens is hij sinds 2014 lid van het populaire ensemble Take Five.
Peter Koetsveld heeft in 2002 het Kurios Klarinetkwartet opgericht. In oktober 2015 werd hun 3e CD Triple Dutch met werken van de Nederlandse componisten Jurriaan Andriessen, Frank den Herder en Henk Tromp gepresenteerd en in diverse (inter-)nationale vakbladen geprezen.
Peter’s eerste solo CD ‘ROOTS!’ is in 2018 uitgekomen met werken van Bach, Bon en Curtis; hij was regelmatig te horen op Radio 4 en maakte solo tournees naar Duitsland, Engeland, Zwitserland, Frankrijk, België en Nederland.
Peter’s tweede solo CD met ‘Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze’ van Joseph Haydn is in maart 2021 uitgekomen. Ook deze CD ontving weer de nodige aandacht in de pers en op Radio 4. In 2022, 2023, 2024, 2025 en 2026 ging Koetsveld met dit monumentale werk op tournee.
Het laatste albums van Peter ‘HYMNS’ , ‘ON CHRISTMAS NIGHT’ en ‘PSALMS’ zijn te horen op Family Stream.
Sinds 1985 is Peter tevens een veelgevraagd klarinetdocent op verschillende plaatsen in Nederland.
Programma
Lisanne Soeterbroek – viool solo
| J.S. Bach | uit Partita no.1 in B minor, BWV 1002 |
| I. Allemanda | |
| I. Strawinsky | Elegy |
| J.S. Bach | uit Partita no.1 in B minor, BWV 1002 |
| III. Courante | |
| IV. Double: Presto | |
| V. Sarabande | |
| VI. Double | |
| E. Ysaye | uit Solosonate no.1 in G minor, op.27 no.1 |
| II. Fugato: molto moderato | |
| J.S. Bach | uit Partita no.1 in B minor, BWV 1002 |
| VII. Tempo di Bourrée | |
| VIII. Double | |
| Rachmaninoff | Prelude in G minor, op.23 (arr. Ernst Schliephake) |
Bach, omgeven door fans
Bach schreef de Partita no. 1 in b-klein (BWV 1002) in 1720, voor een viool zonder begeleiding. Het stuk telt in totaal acht delen. Het zijn 4 traditionele dansen die direct worden gevolgd door een vlotter variatie-deel, genaamd ‘Double’.
De delen van Bach worden afgewisseld door composities van zijn fans. Componisten Rachmaninoff, Ysaye en Strawinsky waren erg geïnspireerd door Bach en in het bijzonder door zijn werken voor vioolsolo.

Stefan Gerritsen gitaar
Suite in a van Manuel Ponce
En
Prelude, Fuga en Allegro BWV 998 van Bach.
Stefan Gerritsen is een veelzijdige klassieke gitarist met een repertoire dat zich uitstrekt van oude muziek tot aan de nieuwste composities. Daarnaast schuwt hij het avontuur niet en initieert hij veel nieuwe projecten om het repertoire voor de klassieke gitaar uit te breiden.
Hij speelde in belangrijke zalen, zoals het Concertgebouw Amsterdam en de Carnegie Hall in New York. Met zijn duo Verso won hij belangrijke prijzen, zoals
de Vriendenkrans en Concertgebouwprijs, de Cómradio eigentijdse muziek prijs (Barcelona, 2003) BLA Grand Prize Top Winner Award en Piazzolla Award
(Italië, 2006) en als solist was hij finalist en prijswinnaar bij verschillende internationale gitaarconcoursen.
Naast de klassieke gitaar bespeelt hij ook een zogenaamde 31-toongitaar, een instrument gebaseerd op het stemmingssysteem van de 17e eeuwse Nederlandse
wetenschapper Christiaan Huygens. Dit instrument leent zich door zijn zuivere tertsen uitstekend voor muziek uit de Renaissance en Barok.
Stefan maakt ook deel uit van microtonaal ensemble Scala, waarin hij ook elektrische gitaar speelt. Stefan droeg bij aan het tot stand komen en uitvoeren van vele nieuwe composities, recentelijk bijvoorbeeld voor de combinatie kamerkoor en gitaar.
“Een grandioze gitarist” de Volkskrant 22 juni 2016
“Guitarist Gerritsen is virtuosic and fluent in all of the techniques of modern guitar playing”. (Soundboard magazine 2011)

Joachim Eijlander, cello
Programma:
Bach en Mystiek
Bach: Prelude suite 4 en sarabande
Saygun: partita deel 4
Bach: Prelude suite 2 en sarabande
Saygun: partita deel 3
Bach: Prelude suite 5 sarabande en prelude
De cellosuites van Bach zijn voor mij sinds ik ermee in aanraking kwam een onuitputtelijke bron van levensenergie en inspiratie.
De suites geven alle vrijheid en tegelijkertijd alle structuur, richting en ruimte voor experiment en raakt de kern van wat ons mens maakt. Al dansend bereikt de muziek van Bach een vrijheid en diepte die steeds nieuwe energie en vreugde brengt.
Er gaat een mystieke kracht uit van de suites. Niet zelden zijn er oosters klinkende momenten die de diepte en vrijheid versterken.
Daarom wilde ik de suites “in gesprek” laten gaan met de klanken van de grote Turkse componist Ahmed Saygun. Ik ben benieuwd welke conversatie er ontstaat en welke dans zich tussen beide stijlen gaat ontvouwen op het podium. Saygun schreef de partita voor cello solo duidelijk met kennis van Bach. Dansen en meditatie vloeien in elkaar en de muziek balanceert op de ontmoetingsplek van oost en west.
Joachim Eijlander is sinds 2019 hoofdvakdocent cello en docent kamermuziek aan het Rotterdams Conservatorium (Codarts) en vertegenwoordigt de afdeling lage strijkers. Van 2021-2024 was hij professor aan IMEP in Namen (België). Joachim is tevens docent aan de Nederlandse Strijkkwartetacademie.
Joachim speelt op een uitzonderlijke cello van Leopold Widhalm uit 1755 en op een unieke cello, “El Tigre”, gemaakt in Cremona in 2023 door Maximliano Pecollo.

De Volmolen
Plantsoen Noord 2 route
Peter Koetsveld, klarinet
Programma:
‘BEST OF BACH’
Prelude uit: Suite I BWV 1007
Jesu bleibet meine Freude BWV 147
Double uit: Partita No 1 BWV 1002
Gigue uit: Partita II BWV 1004
Bourrée I en II uit: Suite III BWV 1009
Ich ruf’ zu dir, Herr Jesu Christ BWV 639
Chaconne uit: Partita II BWV 1004
Corrente uit: Suite VI BWV 1012
Sarabande uit: Suite V BWV 1011
Erbarme Dich uit: Mattheüs Passion BWV 244
Peter Koetsveld – klarinet
De muziek van Johann Sebastian Bach (1685–1750) behoort tot het fundament van de westerse muziekcultuur. Zijn werken, oorspronkelijk geschreven voor uiteenlopende instrumenten en bezettingen, bezitten een zeldzame combinatie van structurele helderheid en emotionele diepte. In dit programma, gepresenteerd tijdens de Bachdag in Amersfoort, klinkt zijn persoonlijke selectie: een ‘Best of’ Bach, uitgevoerd op klarinet solo.
Hoewel Bach zelf geen repertoire voor klarinet naliet, leent zijn muziek zich bij uitstek voor bewerking. De essentie van zijn stijl – de vloeiende melodische lijnen en de suggestie van meerstemmigheid – blijft ook in een enkelvoudige lijn overtuigend overeind. In deze uitvoeringen wordt de rijkdom van Bachs polyfonie vertaald naar de expressieve mogelijkheden van de klarinet, waarin adem, frasering en klankkleur de rol van meerdere stemmen overnemen.
Het programma opent met het Prelude uit de Suite I (BWV 1007), oorspronkelijk voor cello, waarin een ogenschijnlijk eenvoudige stroom van noten zich ontvouwt tot een harmonisch landschap vol spanning en ontspanning. Daartegenover staat de serene koraalmelodie “Jesus bleibet meine Freude” (BWV 147), een van Bachs meest geliefde werken, waarin verstilling en vertrouwen centraal staan.
De Double uit de Partita No. 1 (BWV 1002) en de Gigue uit de Partita II (BWV 1004) tonen Bachs virtuositeit en dansante energie. Deze stukken, oorspronkelijk voor viool, vragen in hun bewerking om een grote technische beheersing en een helder gevoel voor ritmiek.
Uit de cellosuites klinken de Bourrée I en II (BWV 1009), speels en elegant, en later de Corrente uit Suite VI (BWV 1012) en de introspectieve Sarabande uit Suite V (BWV 1011). Elk van deze dansvormen heeft een eigen karakter, variërend van levendig tot contemplatief.
Een moment van verstilling biedt het koraalvoorspel “Ich ruf’ zu dir, Herr Jesu Christ” (BWV 639), waarin een intense innerlijke dialoog hoorbaar wordt. Nog indringender is de beroemde Chaconne uit de Partita II (BWV 1004), een monumentaal werk dat een volledig universum aan emoties omvat – van rouw en reflectie tot kracht en transcendentie.
Het programma sluit af met “Erbarme Dich” uit de Matthäus-Passion (BWV 244), een aria die behoort tot het meest ontroerende dat Bach heeft geschreven. In deze bewerking krijgt de klaaglijke melodie een nieuwe intimiteit, waarin de menselijke stem als het ware door de klarinet wordt gesuggereerd.
Met dit programma brengt Peter Koetsveld een hommage aan Bach die zowel respectvol als vernieuwend is. Door deze meesterwerken te laten klinken op een instrument dat Bach zelf niet kende, wordt hun tijdloze zeggingskracht opnieuw zichtbaar – en hoorbaar.
Peter Koetsveld (1961) behaalde in 1985 het diploma Uitvoerend en Docerend Musicus aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Hij studeerde bij Sjef Douwes en Ariëns Kappers. Hij remplaceerde bij verschillende orkesten waaronder het Radio Filharmonisch Orkest en het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Peter was destijds lid van het Salti Quintet.
Van 1987 tot 1990 verbleef Peter in Kaapstad (Zuid-Afrika) en was werkzaam als Alternate Principal Clarinet-player in het Cape Town Symphony Orchestra. Hij nam daar diverse soloprogramma’s op voor de radio (deels te horen op You Tube) en won het ‘Oude Meester’ kamermuziekconcours met het pianokwintet van Mozart.
Na 1990 speelde hij eerste klarinet in het New English Orchestra en het Hineni Symfonie Orkest. Bij het Gelders Orkest was Peter werkzaam als vaste remplaçant voor (bas-)klarinet en was hij soloklarinettist bij het Mulder Consort. Daarnaast was hij als solist te horen op radio en televisie. Tevens is hij sinds 2014 lid van het populaire ensemble Take Five.
Peter Koetsveld heeft in 2002 het Kurios Klarinetkwartet opgericht. In oktober 2015 werd hun 3e CD Triple Dutch met werken van de Nederlandse componisten Jurriaan Andriessen, Frank den Herder en Henk Tromp gepresenteerd en in diverse (inter-)nationale vakbladen geprezen.
Peter’s eerste solo CD ‘ROOTS!’ is in 2018 uitgekomen met werken van Bach, Bon en Curtis; hij was regelmatig te horen op Radio 4 en maakte solo tournees naar Duitsland, Engeland, Zwitserland, Frankrijk, België en Nederland.
Peter’s tweede solo CD met ‘Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze’ van Joseph Haydn is in maart 2021 uitgekomen. Ook deze CD ontving weer de nodige aandacht in de pers en op Radio 4. In 2022, 2023, 2024, 2025 en 2026 ging Koetsveld met dit monumentale werk op tournee.
Het laatste albums van Peter ‘HYMNS’ , ‘ON CHRISTMAS NIGHT’ en ‘PSALMS’ zijn te horen op Family Stream.
Sinds 1985 is Peter tevens een veelgevraagd klarinetdocent op verschillende plaatsen in Nederland.

Stefan Gerritsen gitaar
Suite in a van Manuel Ponce
En
Prelude, Fuga en Allegro BWV 998 van Bach.
Stefan Gerritsen is een veelzijdige klassieke gitarist met een repertoire dat zich uitstrekt van oude muziek tot aan de nieuwste composities. Daarnaast schuwt hij het avontuur niet en initieert hij veel nieuwe projecten om het repertoire voor de klassieke gitaar uit te breiden.
Hij speelde in belangrijke zalen, zoals het Concertgebouw Amsterdam en de Carnegie Hall in New York. Met zijn duo Verso won hij belangrijke prijzen, zoals
de Vriendenkrans en Concertgebouwprijs, de Cómradio eigentijdse muziek prijs (Barcelona, 2003) BLA Grand Prize Top Winner Award en Piazzolla Award
(Italië, 2006) en als solist was hij finalist en prijswinnaar bij verschillende internationale gitaarconcoursen.
Naast de klassieke gitaar bespeelt hij ook een zogenaamde 31-toongitaar, een instrument gebaseerd op het stemmingssysteem van de 17e eeuwse Nederlandse
wetenschapper Christiaan Huygens. Dit instrument leent zich door zijn zuivere tertsen uitstekend voor muziek uit de Renaissance en Barok.
Stefan maakt ook deel uit van microtonaal ensemble Scala, waarin hij ook elektrische gitaar speelt. Stefan droeg bij aan het tot stand komen en uitvoeren van vele nieuwe composities, recentelijk bijvoorbeeld voor de combinatie kamerkoor en gitaar.
“Een grandioze gitarist” de Volkskrant 22 juni 2016
“Guitarist Gerritsen is virtuosic and fluent in all of the techniques of modern guitar playing”. (Soundboard magazine 2011)

Onze Lieve Vrouwetoren
Krankeledenstraat 30

Casper Struijk
Programma:
1. Uit: Cantate ‘Ich steh mit einem Fuß im Grabe’ (BWV 156)
-
- Sinfonia
2. Partita 2 voor viool solo (BWV 1004)
-
- Allemande
- Courante
- Sarabande
- Gigue
- Chaconne
3. Uit: Ouverture 3 voor orkest (BWV 1068)
-
- Air
4. Suite 3 voor cello solo (BWV 1009)
-
- Prelude
- Allemande
- Courante
- Sarabande
- Bourrée I & II
- Gigue
5. Uit: Matthäus Passion (BWV 244)
-
- Wir setzen uns mit Tränen nieder
De bewerkingen voor beiaard zijn gemaakt door Jan Bezuijen (1), Bernard Winsemius (2, 3 & 4) en John Courter (5).
Toelichting
Het programma bestaat uit bekende muziek van Johann Sebastian Bach. De muziek beweegt zich tussen verstilde, droevige klanken en levendige dansen. Het programma opent met de sinfonia uit de cantate Ich steh mit einem Fuß im Grabe, die meteen een ingetogen toon zet. Vervolgens klinkt de tweede partita voor viool, die vooral door de indrukwekkende Chaconne beroemd is geworden. Na dit dramatische werk, volgt de luchtige Air uit de derde orkestsuite. De derde suite voor cello zorgt eveneens voor luchtige klanken met de vrolijke dansvormen. Het concert eindigt opnieuw in een ernstige en verstilde sfeer met Wir setzen uns mit Tränen nieder, het slotkoor uit de Matthäus-Passion. De bewerkingen voor beiaard laten horen hoe goed Bachs heldere melodieën en rijke meerstemmigheid ook op klokken tot hun recht komen.
CV
Casper Struijk (2004) hield zich reeds vanaf zijn eerste levensjaren bezig met muziek. Hij volgde orgellessen bij Dick Sanderman en Rien Donkersloot en haalde binnen korte tijd alle examens op de Muziekschool in Rijssen. Op latere leeftijd werd zijn interesse gewekt voor de beiaard, waarop enkele lessen bij Jan-Geert Heuvelman volgden. Casper studeerde orgel aan het conservatorium van Rotterdam bij Bas de Vroome en beiaard aan het conservatorium van Utrecht bij Christiaan Winter en Tommy van Doorn. Op laatstgenoemde school studeerde hij tevens kerkmuziek, en klavecimbel bij Siebe Henstra. Momenteel studeert hij Musicologie aan de Universiteit van Utrecht en is hij gestart met de master Gemengde Toetsen aan het conservatorium van Utrecht, waarbij hij zich richt op de historische toetsinstrumenten orgel, forte-piano en beiaard.
In september 2019 won Casper de tweede prijs in zijn leeftijdscategorie tijdens het internationale Ambitus Orgelconcours in Rotterdam. Verder geeft hij concerten op zowel orgel, beiaard als klavecimbel. Als continuo-speler speelde hij enkele grote werken, zoals de Matthäus-Passion van Bach. Hij gaf naast concerten in Nederland eveneens concerten in België, Duitsland, Polen, Frankrijk, en Italië. Als onderzoeker en uitvoerder specialiseert hij zich in muziek van Nederlandse bodem uit de achttiende en vroege negentiende eeuw voor toetsinstrumenten en probeert hij deze veelal vergeten muziek opnieuw onder de aandacht van de luisteraars te brengen.

Lutherse Kerk
Langestraat 61 route

Dennis van der Wijk
Programma:
- Psalm 23 – Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)
- Prelude en Fuga in d BWV 539 – Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Air op de g snaar – Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- deel III uit 4e symphonie – Charles-Marie Widor (1844-1937)
- Toccata, trio en Fuga Psalm 150 – Adriaan C. Schuurman (1904-1998)
Van alle Psalmen raakt psalm 23 bij de meeste mensen een gevoelige snaar. Niet voor niets wordt deze psalm vaak gezongen tijdens begrafenisdiensten, in welke uitvoering dan ook. Tijdens dit concert klinkt de versie van de oude meester Jan Pieterszoon Sweelinck, een ‘muzikale overgrootvader’ van Johann Sebastian Bach.
Aan de fuga in d ligt het 2e deel van Bachs sonate voor viool solo BWV 1001 ten grondslag. Het is onduidelijk van wie het arrangement is, duidelijk is wel dat deze fuga voortreffelijk klinkt op orgel. De bekende Air op de g-snaar is een bewerking van het 2e deel uit de 3e orkestsuite van Bach. De melodie werd aanvankelijk alleen op de G-snaar van de viool gespeeld, vandaar de naam…
Van één van de grote bewonderaars van Bach – Charles-Marie Widor – klinkt er uit de 4e symphonie een deel waarbij je de strijkers van het orgel hoort. Sommige orgels hebben namelijk naast trompetten en fluiten ook strijkers. Het concert wordt afgesloten met wederom een psalm, ditmaal psalm 150. In deze psalm komen diverse instrumenten in voor, waaronder ook snaarinstrumenten. De bewerking is van Adriaan Schuurman, hij was van 1942-1950 organist van de Joriskerk.
| J.S. Bach | Herr Jesu Christ, dich zu uns wend‘ |
| G.P. Telemann | Sonate in G gr.t. |
| Cantabile, Vivace, Mesto, Spirituoso | |
| J.S. Bach | Orgel solo: Fantasia et Fuga in c BWV 537 |
| G.P. Telemann | Fantasie in A gr.t. |
| Vivace, Allegro | |
| J.S. Bach | Concert in A gr.t.(BWV 1055) |
| (Allegro) – Larghetto, Allegro ma non tanto |
Heiko ter Schegget studeerde blokfluit aan het Utrechts Conservatorium bij Leo Meilink en Marion Verbruggen. In 1981 sloot hij deze studie af met het examen solospel. Als solist concerteert hij regelmatig in Europa, Amerika, Japan en Israël. Tevens treedt hij op met ensembles en orkesten zoals “The Amsterdam Baroque Orchestra” en de Nederlandse Bachvereniging. Hij werkte mee aan vele CD producties, o.a. de opnames van de complete Bach cantates met het Amsterdam Baroque Orchestra en nam hij een aantal solo cd’s op.
Als hoofdvakdocent blokfluit was hij werkzaam aan de conservatoria van Utrecht, Maastricht en Den Haag. Heiko is een veelgevraagd docent voor cursussen en masterclasses. Naast zijn werkzaamheden als speler en leraar bouwt hij blokfluiten naar historische voorbeelden.
Jaap Zwart kreeg zijn eerste muziekonderwijs van zijn vader Jaap Zwart sr.
Aan het Sweelinck Conservatorium van Amsterdam studeerde hij hoofdvak orgel bij Simon C. Jansen en hoofdvak piano bij Jan Kruit.
Aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag studeerde hij het hoofdvak Theorie der Muziek bij Hein en Ineke Kien, Jan van Dijk en Rudolf Koumans.
Na zijn studie werd hij leraar piano en theorie aan de Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort en aan de HKU Utrechts Conservatorium. In deze tijd werd hij ook benoemd als docent bij het Muziek Opleiding Instituut staatsexamens.
Van 2001 tot 2024 was hij docent aan het Sweelinck Conservatorium van Amsterdam. Hij ontwikkelde daar de vakken analytisch studeren en improvisatie voor instrumentalisten. Analytisch studeren is een vak waar studenten leren een compositie efficiënt te studeren.
In het kader van de internationale opleiding Muziek als Vak aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag (www.muziekalsvak.nl) gaf hij het vak harmonische improvisatie voor vocalisten.
Jaap Zwart is als kerkorganist verbonden aan de Grote Kerk in Harderwijk en de Andreaskerk in Hattem.
Als concertorganist programmeert hij een breed repertoire. Een van zijn specialiteiten is de uitvoering van relatief onbekende orgel-en pianomuziek uit de 19e en 20e eeuw.
Van zijn orgelspel verschenen meerder cd’s. (www.jaapzwart.nl)
Bij de uitgeverij Inventione (www.inventione.nl) hij drie bundels uitgegeven met Gebedspsalmen.
| J.S. Bach | Herr Jesu Christ, dich zu uns wend‘ |
| G.P. Telemann | Sonate in G gr.t. |
| Cantabile, Vivace, Mesto, Spirituoso | |
| J.S. Bach | Orgel solo: Fantasia et Fuga in c BWV 537 |
| G.P. Telemann | Fantasie in A gr.t. |
| Vivace, Allegro | |
| J.S. Bach | Concert in A gr.t.(BWV 1055) |
| (Allegro) – Larghetto, Allegro ma non tanto |
Heiko ter Schegget studeerde blokfluit aan het Utrechts Conservatorium bij Leo Meilink en Marion Verbruggen. In 1981 sloot hij deze studie af met het examen solospel. Als solist concerteert hij regelmatig in Europa, Amerika, Japan en Israël. Tevens treedt hij op met ensembles en orkesten zoals “The Amsterdam Baroque Orchestra” en de Nederlandse Bachvereniging. Hij werkte mee aan vele CD producties, o.a. de opnames van de complete Bach cantates met het Amsterdam Baroque Orchestra en nam hij een aantal solo cd’s op.
Als hoofdvakdocent blokfluit was hij werkzaam aan de conservatoria van Utrecht, Maastricht en Den Haag. Heiko is een veelgevraagd docent voor cursussen en masterclasses. Naast zijn werkzaamheden als speler en leraar bouwt hij blokfluiten naar historische voorbeelden.
Jaap Zwart kreeg zijn eerste muziekonderwijs van zijn vader Jaap Zwart sr.
Aan het Sweelinck Conservatorium van Amsterdam studeerde hij hoofdvak orgel bij Simon C. Jansen en hoofdvak piano bij Jan Kruit.
Aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag studeerde hij het hoofdvak Theorie der Muziek bij Hein en Ineke Kien, Jan van Dijk en Rudolf Koumans.
Na zijn studie werd hij leraar piano en theorie aan de Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort en aan de HKU Utrechts Conservatorium. In deze tijd werd hij ook benoemd als docent bij het Muziek Opleiding Instituut staatsexamens.
Van 2001 tot 2024 was hij docent aan het Sweelinck Conservatorium van Amsterdam. Hij ontwikkelde daar de vakken analytisch studeren en improvisatie voor instrumentalisten. Analytisch studeren is een vak waar studenten leren een compositie efficiënt te studeren.
In het kader van de internationale opleiding Muziek als Vak aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag (www.muziekalsvak.nl) gaf hij het vak harmonische improvisatie voor vocalisten.
Jaap Zwart is als kerkorganist verbonden aan de Grote Kerk in Harderwijk en de Andreaskerk in Hattem.
Als concertorganist programmeert hij een breed repertoire. Een van zijn specialiteiten is de uitvoering van relatief onbekende orgel-en pianomuziek uit de 19e en 20e eeuw.
Van zijn orgelspel verschenen meerder cd’s. (www.jaapzwart.nl)
Bij de uitgeverij Inventione (www.inventione.nl) hij drie bundels uitgegeven met Gebedspsalmen.

Vertelconcert over Maria Barbara Bach
Wim Faas met CeesWillem van Vliet en Paula Bär-Giese
Cees-Willem van Vliet – Orgel, Klavecimbel
Paula Bär-Giese – Sopraan
Wim Faas – Verteller
Bach was tweeëntwintig jaar oud toen hij trouwde met zijn achternichtje Maria Barbara Bach. Het was een gelukkig huwelijk waar na bijna dertien jaar een einde aan kwam vanwege het overlijden van Maria Barbara. Kort hierna hertrouwde Bach met Anna Magdalena. Wellicht vanwege het feit dat er meer over Anna Magdalena bekend is, is de aandacht voor Maria Barbara altijd beperkt gebleven. Toch valt er genoeg over haar te vertellen, en is er veel muziek die dat verhaal ondersteund.
Met muziek van Johann Christoph, Johann Michael en Johann Sebastian Bach

Vertelconcert over Maria Barbara Bach
Wim Faas met CeesWillem van Vliet en Paula Bär-Giese
Cees-Willem van Vliet – Orgel, Klavecimbel
Paula Bär-Giese – Sopraan
Wim Faas – Verteller
Bach was tweeëntwintig jaar oud toen hij trouwde met zijn achternichtje Maria Barbara Bach. Het was een gelukkig huwelijk waar na bijna dertien jaar een einde aan kwam vanwege het overlijden van Maria Barbara. Kort hierna hertrouwde Bach met Anna Magdalena. Wellicht vanwege het feit dat er meer over Anna Magdalena bekend is, is de aandacht voor Maria Barbara altijd beperkt gebleven. Toch valt er genoeg over haar te vertellen, en is er veel muziek die dat verhaal ondersteund.
Met muziek van Johann Christoph, Johann Michael en Johann Sebastian Bach

St Rochuskapel
Pothstraat 16 route
Jeroen Heijungs | klavichord
Programma
| J.S. Bach | Inventio nr 1 in C, BWV772 |
| J.S. Bach | Inventio nr 4 in d, BWV775 |
| J.S. Bach | Preludio con la Suite in e, BWV996 |
| Prélude – Allemande – Courante – Sarabande – Bourée – Gigue | |
| J.S. Bach | Sinfonia nr 1 in C, BWV787 |
| J.S. Bach | Sinfonia nr 4 in d, BWV790 |
| J.S. Bach | Preludium und Fughette in d, BWV899 |
| J.S. Bach | Toccata in e, BWV914 |
| (preludium) – un poco allegro a 4 – adagio – Fuga a 3 allegro | |
| J.C.F. Bach | Allegretto in a |
Johann Sebastian Bach heeft waarschijnlijk weinig introductie nodig.
De Inventio’s heeft iedereen die ooit pianoles heeft gehad wel eens wat van gespeeld, zij zijn geschreven als leerstukken om zowel contrapunt (meerdere onafhankelijke stemmen, in dit geval 2) te leren beheersen, maar ook vooral een Cantabile manier van spelen, dat is een zingende stijl, en daar is nu juist het clavichord zeer geschikt voor!
De Suite in e-moll is niet erg bekend, behalve dan weer de heel beroemde Bourée, wie kent die niet of van de pianoles, of van de bewerking door Jethro Tull en vele anderen? De suite is waarschijnlijk voor Lautenwerck geschreven, dit was een soort klavecimbel met darmsnaren, maar er wordt ook gesuggereerd dat hij wel degelijk voor luit is geschreven, kortom het is niet helemaal duidelijk, en bij gebrek aan het originele handschrift blijft het gissen.
De Sinfonia’s zijn een soort 3-stemmige voorzetting van de Inventio’s, nog steeds duidelijk didactische stukken, maar nu dus met 3 stemmen, waarbij de derde stem meestal verdeeld moet worden tussen beide handen.
Het Preludium und Fughette is één van de zogenaamde “8 kleintjes”. Bach heeft nogal een aantal “grote” fuga’s met prelude’s geschreven, maar ook een aantal kleinere (wat lengte betreft), deze heb ik uitgekozen ten eerste omdat het een hele “grote” is muzikaal gesproken, er gebeurt een heleboel in een beperkte tijd, maar ook vooral omdat het thema van de prelude erg lijkt op dat van de 4e sinfonia die ik vlak daarvoor speel, het is vrijwel een voortzetting ervan, maar het materiaalgebruik is heel anders.
De Toccata is één van de 7 toccata’s die Bach schreef voor klavier manualiter in de tijd dat hij in Weimar (1708-1717) organist en later kapellmeister was. De toccata’s bestaan uit meerdere delen met hele verschillende en kontrasterende stijl. Deze begint met een prelude met een herhaald pedaal-achtig thema, dan een 4-stemmige fuga met twee thema’s (dubbelfuga), vervolgens een recitatief met veel gebroken akkoorden en eindigend met een lange 3-stemmige fuga.
Johann Christoph Friedrich Bach was de vijfde zoon van J.S. Bach, ook wel de “Bückenburger Bach” genoemd, omdat hij daar aan het hof zijn hele werkzame leven heeft doorgebracht als klavecinist en kapellmeister. Net als zijn beroemdere broers Wilhem Friedemann, Carl Philipp Emanuel en Johann Christian heeft hij les gehad van zijn vader, maar de stijl waarin hij componeerde was, net als bij zijn broers, heel anders. Dit betoverend mooie, maar ook wat weemoedige stuk komt prachtig tot zijn recht op een clavichord met haar uitgebreide mogelijkheden voor dynamiek.
Jeroen Heijungs studeerde orgel en klavecimbel aan het Stedelijk Conservatorium van Arnhem. Hoewel muziek de grote liefde was en is, ben ik daarna vooral werkzaam geweest als systeembeheerder in de automatisering.
Na dit intermezzo van bijna 35 jaar heb ik echter de muziekstudie weer opgepakt en studeerde vanaf september 2020 aan de Nederlandse Beiaardschool hier in mijn woonplaats Amersfoort. In augustus 2023 is deze studie succesvol afgesloten met het behalen van het master-diploma. Een vaste toren ambieer ik niet, ik richt mij vooral op vervangende bespelingen overal waar daar vraag naar is. Het leuke daarvan is dat je door het hele land op de mooiste locaties komt!
Nadat ik in 2002 een klavecimbel te hebben laten bouwen volgde in 2005 een klavichord en sindsdien ben ik ook verslingerd aan dit instrument. Twee jaar geleden kreeg ik de kans om het instrument wat u vandaag zult horen aan te schaffen, dit instrument is een reconstructie van een klavichord gebouwd door Christian Gottlob Hubert (ca. 1780). Van deze bouwer is bekend dat hij ook 5-oktaafs gebonden instrumenten heeft gebouwd, daarvan is er echter geeneen bewaard gebleven. Gebaseerd op zijn diepgaande kennis van Hubert heeft Koen Vermeij een reconstructie gemaakt van hoe dit had kunnen zijn. Het bleek een heel succesvol ontwerp.
Regelmatig bespeel ik de beiaarden van de OLV toren hier in Amersfoort, maar vandaag kunt u mij in een hele andere setting horen. Het thema van deze Bachdag “Een gevoelige snaar …” past perfect bij het klavichord. Alhoewel dit kleinste, allerzachtste en meest intieme der toetsinstrumenten mijlenver af lijkt te staan van de reuzegrote en alom aanwezige beiaard, vormt dit toch een zeer bevredigende combinatie!

Jeroen Heijungs | klavichord
Programma
| J.S. Bach | Inventio nr 1 in C, BWV772 |
| J.S. Bach | Inventio nr 4 in d, BWV775 |
| J.S. Bach | Preludio con la Suite in e, BWV996 |
| Prélude – Allemande – Courante – Sarabande – Bourée – Gigue | |
| J.S. Bach | Sinfonia nr 1 in C, BWV787 |
| J.S. Bach | Sinfonia nr 4 in d, BWV790 |
| J.S. Bach | Preludium und Fughette in d, BWV899 |
| J.S. Bach | Toccata in e, BWV914 |
| (preludium) – un poco allegro a 4 – adagio – Fuga a 3 allegro | |
| J.C.F. Bach | Allegretto in a |
Johann Sebastian Bach heeft waarschijnlijk weinig introductie nodig.
De Inventio’s heeft iedereen die ooit pianoles heeft gehad wel eens wat van gespeeld, zij zijn geschreven als leerstukken om zowel contrapunt (meerdere onafhankelijke stemmen, in dit geval 2) te leren beheersen, maar ook vooral een Cantabile manier van spelen, dat is een zingende stijl, en daar is nu juist het clavichord zeer geschikt voor!
De Suite in e-moll is niet erg bekend, behalve dan weer de heel beroemde Bourée, wie kent die niet of van de pianoles, of van de bewerking door Jethro Tull en vele anderen? De suite is waarschijnlijk voor Lautenwerck geschreven, dit was een soort klavecimbel met darmsnaren, maar er wordt ook gesuggereerd dat hij wel degelijk voor luit is geschreven, kortom het is niet helemaal duidelijk, en bij gebrek aan het originele handschrift blijft het gissen.
De Sinfonia’s zijn een soort 3-stemmige voorzetting van de Inventio’s, nog steeds duidelijk didactische stukken, maar nu dus met 3 stemmen, waarbij de derde stem meestal verdeeld moet worden tussen beide handen.
Het Preludium und Fughette is één van de zogenaamde “8 kleintjes”. Bach heeft nogal een aantal “grote” fuga’s met prelude’s geschreven, maar ook een aantal kleinere (wat lengte betreft), deze heb ik uitgekozen ten eerste omdat het een hele “grote” is muzikaal gesproken, er gebeurt een heleboel in een beperkte tijd, maar ook vooral omdat het thema van de prelude erg lijkt op dat van de 4e sinfonia die ik vlak daarvoor speel, het is vrijwel een voortzetting ervan, maar het materiaalgebruik is heel anders.
De Toccata is één van de 7 toccata’s die Bach schreef voor klavier manualiter in de tijd dat hij in Weimar (1708-1717) organist en later kapellmeister was. De toccata’s bestaan uit meerdere delen met hele verschillende en kontrasterende stijl. Deze begint met een prelude met een herhaald pedaal-achtig thema, dan een 4-stemmige fuga met twee thema’s (dubbelfuga), vervolgens een recitatief met veel gebroken akkoorden en eindigend met een lange 3-stemmige fuga.
Johann Christoph Friedrich Bach was de vijfde zoon van J.S. Bach, ook wel de “Bückenburger Bach” genoemd, omdat hij daar aan het hof zijn hele werkzame leven heeft doorgebracht als klavecinist en kapellmeister. Net als zijn beroemdere broers Wilhem Friedemann, Carl Philipp Emanuel en Johann Christian heeft hij les gehad van zijn vader, maar de stijl waarin hij componeerde was, net als bij zijn broers, heel anders. Dit betoverend mooie, maar ook wat weemoedige stuk komt prachtig tot zijn recht op een clavichord met haar uitgebreide mogelijkheden voor dynamiek.
Jeroen Heijungs studeerde orgel en klavecimbel aan het Stedelijk Conservatorium van Arnhem. Hoewel muziek de grote liefde was en is, ben ik daarna vooral werkzaam geweest als systeembeheerder in de automatisering.
Na dit intermezzo van bijna 35 jaar heb ik echter de muziekstudie weer opgepakt en studeerde vanaf september 2020 aan de Nederlandse Beiaardschool hier in mijn woonplaats Amersfoort. In augustus 2023 is deze studie succesvol afgesloten met het behalen van het master-diploma. Een vaste toren ambieer ik niet, ik richt mij vooral op vervangende bespelingen overal waar daar vraag naar is. Het leuke daarvan is dat je door het hele land op de mooiste locaties komt!
Nadat ik in 2002 een klavecimbel te hebben laten bouwen volgde in 2005 een klavichord en sindsdien ben ik ook verslingerd aan dit instrument. Twee jaar geleden kreeg ik de kans om het instrument wat u vandaag zult horen aan te schaffen, dit instrument is een reconstructie van een klavichord gebouwd door Christian Gottlob Hubert (ca. 1780). Van deze bouwer is bekend dat hij ook 5-oktaafs gebonden instrumenten heeft gebouwd, daarvan is er echter geeneen bewaard gebleven. Gebaseerd op zijn diepgaande kennis van Hubert heeft Koen Vermeij een reconstructie gemaakt van hoe dit had kunnen zijn. Het bleek een heel succesvol ontwerp.
Regelmatig bespeel ik de beiaarden van de OLV toren hier in Amersfoort, maar vandaag kunt u mij in een hele andere setting horen. Het thema van deze Bachdag “Een gevoelige snaar …” past perfect bij het klavichord. Alhoewel dit kleinste, allerzachtste en meest intieme der toetsinstrumenten mijlenver af lijkt te staan van de reuzegrote en alom aanwezige beiaard, vormt dit toch een zeer bevredigende combinatie!
Arjen Verhage
Programma
Suite in g klein – François Dufaut
Suite in Bes – Johann Jacob Froberger
Chaconne – Silvius Leopold Weiss
Suite in g klein BWV 995 – Johann Sebastian Bach
“Pour la luth”
Bach hield van de luit. Niet voor niets gebruikt Bach de luit in zijn passies op de meest bijzondere momenten. Geïnspireerd door virtuozen op dit iconische instrument verwerkte hij de unieke stijl van de luit in zijn composities.
Ervaar de genialiteit van de meester in de beroemde Suite BWV 995, in de intimiteit van de prachtige Rochuskapel. Deze suite staat ook wel bekend als de 5e Cello-suite. Deze bewerking geeft Bachs noten een bijna persoonlijke klank. Elke snaar lijkt rechtstreeks tot het hart te spreken.
Specialist op de luit, Arjen Verhage, brengt je naar vroeger tijden met zijn expressieve spel en aanstekende toelichtingen. Laat u meevoeren door de subtiele klankwereld van de barokluit en ontdek hoe Bach met eenvoudige middelen een wereld aan emoties oproept.
De Nederlandse luitist Arjen Verhage studeerde aan het Amsterdams Conservatorium. Halverwege zijn gitaarstudie bij Lydia Kennedy besloot hij zich te toe te leggen op de oude muziek. Vanaf dat moment vervolgde hij zijn studie als luitist bij Fred Jacobs. Tijdens zijn bachelorstudie ging de aandacht uit naar de Renaissance luit en naar de theorbe als begeleidingsinstrument. Tijdens zijn vervolgstudie specialiseerde hij zich in de Franse barokluit. In 2011 studeerde Arjen in het kader van het Erasmus uitwisselingsprogramma aan de Schola Cantorum Basiliensis bij Hopkinson Smith. Hij heeft les in het continuospel gevolgd bij o.a. Thomas Boysen en Thérèse de Goede. In 2012 behaalde hij zijn diploma “Master of Music”.
Arjen is een veelgevraagd continuo en ensemblespeler. Hij speelde onder dirigenten als Jos van Veldhoven, Peter Dijkstra, en Daniel Reuss, en bij ensembles als het Nederlands Kamerkoor, de Nederlandse Bachvereniging en Het orkest van de 18e eeuw.
Het begeleiden van zangers is een van Arjens specialiteiten, zowel in het luitlied als continuobegeleiding op de theorbe. Hij begeleidde tal van zangers waaronder Claron McFadden, Nico van der Meel en Johannette Zomer.
De Nederlandse zeventiende-eeuwse muziek heeft Arjens speciale interesse.Sinds 2017 is hij verbonden aan het gerenommeerde ensemble Camerata Trajectina
Arjen Verhage
Programma
Suite in g klein – François Dufaut
Suite in Bes – Johann Jacob Froberger
Chaconne – Silvius Leopold Weiss
Suite in g klein BWV 995 – Johann Sebastian Bach
“Pour la luth”
Bach hield van de luit. Niet voor niets gebruikt Bach de luit in zijn passies op de meest bijzondere momenten. Geïnspireerd door virtuozen op dit iconische instrument verwerkte hij de unieke stijl van de luit in zijn composities.
Ervaar de genialiteit van de meester in de beroemde Suite BWV 995, in de intimiteit van de prachtige Rochuskapel. Deze suite staat ook wel bekend als de 5e Cello-suite. Deze bewerking geeft Bachs noten een bijna persoonlijke klank. Elke snaar lijkt rechtstreeks tot het hart te spreken.
Specialist op de luit, Arjen Verhage, brengt je naar vroeger tijden met zijn expressieve spel en aanstekende toelichtingen. Laat u meevoeren door de subtiele klankwereld van de barokluit en ontdek hoe Bach met eenvoudige middelen een wereld aan emoties oproept.
De Nederlandse luitist Arjen Verhage studeerde aan het Amsterdams Conservatorium. Halverwege zijn gitaarstudie bij Lydia Kennedy besloot hij zich te toe te leggen op de oude muziek. Vanaf dat moment vervolgde hij zijn studie als luitist bij Fred Jacobs. Tijdens zijn bachelorstudie ging de aandacht uit naar de Renaissance luit en naar de theorbe als begeleidingsinstrument. Tijdens zijn vervolgstudie specialiseerde hij zich in de Franse barokluit. In 2011 studeerde Arjen in het kader van het Erasmus uitwisselingsprogramma aan de Schola Cantorum Basiliensis bij Hopkinson Smith. Hij heeft les in het continuospel gevolgd bij o.a. Thomas Boysen en Thérèse de Goede. In 2012 behaalde hij zijn diploma “Master of Music”.
Arjen is een veelgevraagd continuo en ensemblespeler. Hij speelde onder dirigenten als Jos van Veldhoven, Peter Dijkstra, en Daniel Reuss, en bij ensembles als het Nederlands Kamerkoor, de Nederlandse Bachvereniging en Het orkest van de 18e eeuw.
Het begeleiden van zangers is een van Arjens specialiteiten, zowel in het luitlied als continuobegeleiding op de theorbe. Hij begeleidde tal van zangers waaronder Claron McFadden, Nico van der Meel en Johannette Zomer.
De Nederlandse zeventiende-eeuwse muziek heeft Arjens speciale interesse.Sinds 2017 is hij verbonden aan het gerenommeerde ensemble Camerata Trajectina

Zorgresidence Het Seminarie
Muurhuizen 102 route
Bachschool Fluitkwintet
Programma
| J.S.Bach | Air uit de Suite nr 3 |
| J.B. de Boismortier | Concert in D groot |
| M.Moessorgski | “Het oude kasteel” uit de Schilderijententoonstelling |
| C.Debussy | Arabesque nr 1 |
| J.S.Bach | Preludium en Fuga BWV 867 |
| A.Vivaldi | “Cum Dederit” uit Nisi Dominus RV 608 |

Ensemble She
Marijke Hess – cello
Erna van Hees – dwarsfluit
Mirjam van der Maas – dwarsfluit
Programma
A. Vivaldi Sonata 1 uit: “Sonate da camera a tre opus 1.”
- Preludio
- Allemanda
- Adagio
- Capriccio
- Gavotta
J.S. Bach trio sonata in C Majeur (bewerkt van Sonata in A Majeur BWV 1032 door M. Marissen en J. Grossman)
- Vivace
- Largo
- Allegro
G.Ph. Telemann Sonata 1 uit: “sechs Sonaten für 2 violinen und BC.”
- Dolce
- Allegro
- Affettuoso
- Vivace
Aan het hof in Weimar: Bach, Telemann en Vivaldi.
Er is één specifieke historische figuur die de cirkel tussen Vivaldi, Bach en Telemann rondmaakt: de jonge, muzikale Prins Johann Ernst von Sachsen-Weimar.
De prins nam Vivaldi’s muziek mee terug naar het hof in Weimar na een studiereis in Nederland. Bach werkte op dat moment aan dit hof en kreeg zo Vivaldi’s muziek in handen om te bestuderen, en hij bewerkte minstens 9 vioolconcerten van Vivaldi voor klavecimbel en orgel!
De prins van Weimar componeerde zelf ook concerten in de stijl van Vivaldi; deze werden na zijn vroege dood (1696-1715) uitgegeven door niemand minder dan Telemann.
Zowel Bach als Telemann raakten in de ban van de moderne, energieke Italiaanse concertstijl van Vivaldi. Vivaldi’s partituren (zoals “L’estro armonico”) werden in Amsterdam gedrukt en verspreidden zich zo naar Duitsland.
Het trio “She” speelde al een aantal keer op de Bachdag, en brengt ook nu weer een splinternieuw programma vol afwisselend energieke en dramatische barok muziek!

Meander Medisch Centrum
Maatweg 3 route

Appeltaartconcert, door leden van het Nedpho. Met heerlijke apple-crumble taart toe!
Bij dit programma staat het 5de Brandenburgse concert centraal. Eline van
Esch en Gerard Spronk zijn hier de solisten.
Programma
Alfred Schnittke Suite in old style 12’ (een keuze uit de delen)
J.S. Bach Brandenburgs concert 5 21’
Vivaldi Sinfonia RV 146 7’
J.S. Bach Arioso 4’
J.S. Bach Badinerie 3’ (toegift)
In dit Appeltaartconcert ontmoeten barok en twintigste eeuw elkaar. Een van de hoogtepunten is Bachs Vijfde Brandenburgse concert, waarin fluit, viool en klavecimbel een virtuoze hoofdrol krijgen.
Daarnaast klinkt de sprankelende Sinfonia RV 146 van Vivaldi, naast twee geliefde Bach-klassiekers: het verstilde Arioso en de razendsnelle Badinerie. Alfred Schnittke kijkt in zijn Suite in old style met een lichte knipoog terug naar de muziek van vroeger.
Stichting Appeltaartconcerten brengt klassieke muziek naar mensen voor wie de concertzaal letterlijk of figuurlijk een hoge drempel heeft. De appeltaart staat symbool voor de warme, ontspannen en veilige sfeer van onze concerten.
Met ons motto ‘klassiek voor iedereen’ veranderen we jaarlijks zo’n 200 maal wijktheaters, buurthuizen, kerken en verpleeghuizen in concertzalen. Vele Appelvrienden, fondsen en samenzweringspartners maken de Appeltaartconcerten mogelijk. meer info: www.appeltaartconcerten.nl
www.appeltaartconcerten.nl/vriend-worden


Sint Elisabeth Verpleeg- en Gasthuis
Het concert is alleen toegankelijk voor bewoners en hun gasten

St. Pieters en Bloklands Gasthuis
Achter Davidshof 1 route

Joachim Eijlander, cello
Programma:
Bach en Mystiek
Bach: Prelude suite 4 en sarabande
Saygun: partita deel 4
Bach: Prelude suite 2 en sarabande
Saygun: partita deel 3
Bach: Prelude suite 5 sarabande en prelude
De cellosuites van Bach zijn voor mij sinds ik ermee in aanraking kwam een onuitputtelijke bron van levensenergie en inspiratie.
De suites geven alle vrijheid en tegelijkertijd alle structuur, richting en ruimte voor experiment en raakt de kern van wat ons mens maakt. Al dansend bereikt de muziek van Bach een vrijheid en diepte die steeds nieuwe energie en vreugde brengt.
Er gaat een mystieke kracht uit van de suites. Niet zelden zijn er oosters klinkende momenten die de diepte en vrijheid versterken.
Daarom wilde ik de suites “in gesprek” laten gaan met de klanken van de grote Turkse componist Ahmed Saygun. Ik ben benieuwd welke conversatie er ontstaat en welke dans zich tussen beide stijlen gaat ontvouwen op het podium. Saygun schreef de partita voor cello solo duidelijk met kennis van Bach. Dansen en meditatie vloeien in elkaar en de muziek balanceert op de ontmoetingsplek van oost en west.
Joachim Eijlander is sinds 2019 hoofdvakdocent cello en docent kamermuziek aan het Rotterdams Conservatorium (Codarts) en vertegenwoordigt de afdeling lage strijkers. Van 2021-2024 was hij professor aan IMEP in Namen (België). Joachim is tevens docent aan de Nederlandse Strijkkwartetacademie.
Joachim speelt op een uitzonderlijke cello van Leopold Widhalm uit 1755 en op een unieke cello, “El Tigre”, gemaakt in Cremona in 2023 door Maximliano Pecollo.
Kol Sjariem
Programma
| D. Buxtehude | Nimm von uns’ Herr, du treuer Gott |
| J.S. Bach | Aus der Tiefen |
| F. Mendelssohn | Psalm 95 |
| G.P. Telemann | Psalm 117 |
| N. Bruhns | Ich liege und schlafe |
Muziek brengt tot uitdrukking wat woorden alleen niet kunnen zeggen. De werken die wij uitvoeren gaan over de relatie tussen God en mens. In de cantates van Buxtehude van Bach klinkt een indringend gebed om genade. In de muziek van Mendelssohn, Telemann en Bruhns staan lofzang, geloof en vertrouwen op God centraal.
Nimm von uns’ Herr, du treuer Gott – Dietrich Buxtehude (1637-1707)
De boodschap van deze cantate van Buxtehude is een gebed van erkenning van schuld en straf, maar ook de bede om genade en de troost daarvan. De melodie is gebaseerd op het bekende Lutherlied ‘Vater unser im Himmelreich’, de tekst is geschreven voor Martin Muller als smeekbede tijdens een pestepidemie.
Tekst en vertaling
Nimm von uns, Herr, du treuer Gott, die schwere Straf und grosse Rut, die wir mit Sünden ohne Zahl verdienet haben allzumal. Behüt für Krieg und teurer Zeit, für Seuchen, Feur und grossem Leid.
Erbarm dich deiner bösen Knecht, wir bitten Gnad und nicht das Recht; denn so du, Herr, den rechten Lohn, uns geben wollst nach unserm Tun, so müsst die ganze Welt vergehn und könnt kein Mensch vor dir bestehn.
Ach, Herr, durch die Treue dein mein Trost und Rettung uns erschein; beweis an uns dein grosse Gnad, und straf uns nicht auf frischer Tat, wohn uns mit deiner Güte bei, dein Zorn und Grimm fern von uns sei.
Leit uns mit deiner rechten Hand, und segne unser Stadt und Land; gib uns allzeit dein heiligs Wort, behüt fürs Teufels List und Mord; bescher ein seligs Stündelein, auf dass wir ewig bei dir sein. Amen.
Neem van ons weg, Heere, trouwe God, de zware straf en de grote roede die wij allen met talloze zonden hebben verdiend. Bescherm ons tegen oorlog en tijden van benauwdheid, tegen plagen, vuur en groot lijden.
Heb medelijden met Uw goddeloze dienaren; wij smeken om genade en niet om gerechtigheid. Want als U, Heere, ons de rechtvaardige straf zou geven naar onze daden, zou de hele wereld vergaan en zou niemand voor U stand kunnen houden.
O Heere, moge mijn troost en verlossing ons verschijnen door Uw trouw. Toon ons Uw grote genade en straf ons niet. Wees met ons in Uw goedheid; moge Uw toorn en woede ver van ons zijn.
Leid ons met Uw rechterhand en zegen onze stad en ons land. Geef ons altijd Uw heilig Woord; bescherm ons tegen de list en de moord van de duivel. Schenk ons een gezegend uur, opdat wij voor eeuwig bij U mogen zijn. Amen.
Aus der Tiefen – Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Cantata BWV 131 is een vroeg meesterwerk uit 1707, die Bach waarschijnlijk schreef voor een boetedienst na een grote stadsbrand. De cantate volgt in vijf delen de tekst van Psalm 130, een van de acht boetepsalmen. We zingen deel één en twee, waarin een roep om ontferming klinkt, maar ook het geloof en de hoop op Gods Woord.
Tekst en vertaling
Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zu dir. Herr, höre meine Stimme, laß deine Ohren merken auf die Stimme meines Flehens!
Uit de diepte roep ik tot U, Heere. Heere, hoor mijn stem, laat Uw oren luisteren naar de stem van mijn gesmeek!
Psalm 95 – Felix Mendelssohn (1809-1847)
We voeren de eerste twee delen van Mendelssohns compositie van vijf delen uit, van de oproep ‘kom, laten we aanbidden en knielen voor de Heere’ tot het uitbundige ‘kommet herzu’, waarin wordt opgeroepen om je in God te verblijden. Deze rijke boodschap van lof en dankbaarheid begint in het eerste deel met een gematigd, expressief tempo en wordt in het tweede deel levendig en vrolijk.
Tekst en vertaling
Kommt, laßt uns anbeten und knieen vor ihm! Und niederfallen vor dem Herrn, denn er ist unser Gott, und wir das Volk seiner Weide und Schafe seiner Hand.
Kommet herzu, lasst uns dem Herrn frohlocken, uns jauchzen dem Hort unsers Heils. Lasst uns mit Danken vor sein Angesicht kommen und mit Psalmen ihm jauchzen.
Kom, laten we Hem aanbidden en voor Hem knielen! Laten we de Heere aanbidden, want Hij is onze God, en wij zijn het volk van Zijn weide en de schapen van Zijn hand.
Kom, laten we juichen voor de Heere, laten we ons verheugen in de Rots van ons heil. Laten we voor Zijn aangezicht verschijnen met dankzegging en hem met lof zingen met psalmen.
Psalm 117 – Georg Philipp Telemann (1681-1767)
De korte, uitbundige lofzang met de Latijnse woorden van Psalm 117, Laudate Jehovam, omnes gentes, schreef Telemann in 1758. De tekst roept op tot het loven van God, omdat Hij goed is en Zijn waarheid tot in eeuwigheid duurt. Het werk begint levendig, het middenstuk is langzamer en het slot allegro, energiek en vrolijk. Halleluja!
Tekst en vertaling
Laudate Jehovam, omnes gentes! Laudibus efferte omnes populi! Quia valida facta est super nos Misericordia ejus, et veritas Domini In aeternam. Alleluia!
Loof de HEERE, alle heidenen; prijs Hem, alle natiën. Want Zijn goedertierenheid is machtig over ons, de trouw van de HEERE is voor eeuwig. Halleluja!
Ich liege und schlafe, Nicolas Bruhns (1665-1697)
Bruhns was een leerling van Buxtehude. De cantate is gebaseerd op de tekst van Psalm 4: ik lig en slaap in vrede, omdat U mij helpt. We zingen deel 1.
Tekst en vertaling
Ich liege und schlafe ganz mit Frieden, denn du allein, Herr, hilfest mir, daß ich sicher wohne.
Ik lig en slaap in volkomen vrede, want U alleen, Heere, helpt mij, zodat ik veilig woon.

ECR Boldershof
Het Gouden Hart
De concerten zijn alleen toegankelijk voor bewoners en hun gasten

Zorgvilla Rosorum Amersfoort
Het concert is alleen toegankelijk voor bewoners en hun gasten



